| CriStian17788 a întrebat:

Dectectivii au si arma la ei? Sau sunt pusi in pericol? Intreb deoarece nu am nici cea mai mica idee

7 răspunsuri:
| ina2x a răspuns:

Eu din cate stiu detectivii sunt uneori pusi in pericol si daca stiu ca exista acest risc isi iau arma la ei, dar depinde de caz. Detectivii particulari, de exemplu, sunt mai des pusi in pericol asa ca au in general o arma la ei.

| LPCTSTR a răspuns:

In Romania detectivii sunt mai mult mituri; dar dupa cum merge treaba aici, pot spune ca e la latitudinea respectivului daca poarta sau nu arma.
Vezi tu, cu un pic de ingenuitate apelezi la monitorul (babele) satului/blocului si nu la naiba stie ce scenarii si deductii. Legenda spune ca mereu exista o baba care sa te priveasca, si tot ce poti face tu e sa asculti a doua zi barfele din sat/bloc.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Salut, "detectivii" în România sunt procurorii, care daca ești în grad de procuror-criminalist și mergi pe teren, este normal sa porti armă și sa o poti folosii. Da, pericolul este ca a oricărui agent! Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns (pentru LPCTSTR):

Așa este. E și o glumă pe tema asta: "Azi am stat de vorbă cu baba de la etajul doi. Mi-a povestit ce mai fac".

| Violleta2022 a răspuns:

Doar cei din filmele americane, ca detectivi romani nu au.

| mgtow a răspuns:

In alte tari au arma, in ro sant impreuna cu mascatii