| Cozma21 a întrebat:

Dilema mea este urmatoarea. Momentan sunt clasa a 10-a la un colegiu national la profilul stiinte sociale. Dupa ce termin studiile liceale as vrea sa optez pentru o cariera militara si avand in vedera ca la profilul meu specializarea mea este pe romana, istorie, engleza si stiinte socio-umane intrebarea mea este care ar fi cea mai potrivita academie militara (si specializare) pentru mine? Tin sa mentionez ca profilul meu nu se axeaza pe matematica si informatica deci o specializare la care se da examen la matematica iese din discutie. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| SpookyKid a răspuns:

La oricare dintre ele iti va fi cam la fel de greu sa intri dar poate ar fi ok sa te muti la un profil real si sa recuperezi tot, ceea ce ar fi cam greu, sau sa nveti in plus la materiile respective doar inainte de examenul de admitere.Cunosc o gramaga de persoane care au fact asa si au intrat, nu este capat de lume daca esti indecis

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

La Academia Tehnica Militara se da examen la Fizica si la Matematica.Ai putea intra pe locurile cu taxa-se tine cont de media de la bacalaureat. http://www.mta.ro/admitere/licenta.php

| Cozma21 explică (pentru ElenaSA):

De exemplu am cautat la Carol I in Bucuresti si am vazut ca are niste specializari la care dai examen la romana engleza istoriei si parca si psihologie

| ElenaSA a răspuns (pentru Cozma21):

Http://www.mapn.ro/recrutare/sc2013_2014.pdf
http://www.unap.ro/index.php/ro/admitere-facultati-si-departamente
Da, exista. Dar eu credeam ca vrei sa intri la Academia Tehnica Militara. Vezi site-urile indicate mai sus. Succes!