| Polistfever a întrebat:

Din cauza ca materia de programator e foarte populara imi doresc sa devin si eu programator. Nu ma pricep deloc la matematica dar din ce am vazut nu ai nevoie atat de mult de matematica la un job de junior.Eu imi doresc sa fiu junior pe 3000 de lei mult si bine nu am alte pretentii dar nu stiu daca e posibil acest lucru, sa ajung la un anumit nivel apoi sa stau asa plafonat acolo.

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Mda.ce sa zic..numai tati, mame, psihologi, filozofi..plm care iti spune ce si cum unde gresesti, poti, nu poti. fckings plebs..DA..rapsunsul este da. poti sa ramai all life la 3000 lei si programator fara sa stii matematica ( prea multa ). Vezi ceva pe baze de date undeva pe acolo - cauta job de junior si nu evolua. Este nevoie si de "neevoluati" intr-o companie de software.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

3000 e cam puțin, eu spun sa vezi de 30000 de euro pe luna, ca doar ești profesionist si uite ca știi destule

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plafonarea nu e deloc grea de facut... da programator cu mentalitatea asta nu mai conteaza daca stii matematica sau nu.

| johnnny123 a răspuns:

"Din cauza ca materia de programator e foarte populara imi doresc sa devin si eu programator"

Deja ai inceput gresit... Iti doresti sa fii programator pentru ca este "popular" si probabil ai auzit ca se plateste bine. Si cam asta-i toata motivatia ta.

Dar ai vreo idee despre cat de multa munca este necesara ca sa devii programator?

Stii de ce programatorii sunt platiti bine? Pentru ca programatorii buni sunt putini. Stii de ce programatorii buni sunt putini? Pentru ca nu oricine poate fi programator bun, si nu oricine este dispus sa-si dedice ani din viata pentru a invata cu adevarat programare.

Iar ceea ce vrei tu, sa fii doar "junior" si sa stai plafonat la nivelul ala toata viata, nu prea exista. Un programator ori evolueaza continuu, ori devine repede irelevant si este dat afara. Chiar crezi ca o sa te tina cineva 30 de ani pe un post daca tu nu stii sa faci decat operatiuni elementare de programare? Genul asta de operatiuni devin automatizate

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Da pare ca el nu vrea sa fie programator bun, si nici macar sa castige bine.

| Polistfever explică (pentru johnnny123):

Nu, tocmai asta e ideea. Un programator face multa munca foarte grea, castiga mii de dolari dar nu oricine poate face munca asta sunt carti groase de 3 ori cat biblia.Din cauza ca cererea e imensa companiile incep sa caute oamenii fara facultate si fara experienta
, am vazut cursuri de cam 5000 de lei care de la zero te duc la nivelul de entry in doar 5 luni de zile.Bine intreb aici sa vad ce mai zic altii dar na nu ma astep sa primesc cine stie ce raspunsuri stiu ca toti credeti ca vreau zeci de mii de euro si sa fiu bata, eu vreau doar 2500-3000 de lei care crede-ma is destul de mult banii.Am colegi cu facultati terminate care lucra pe minimu pe economie in domeniu.

| Polistfever explică (pentru suntserios):

O fac doar pentru banii si atat. Este o vorba ''buisness is buisness'' nici nu imi place nici nu imi displace e ceva nihilistic fara sentimente.

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Da, am mai adaugat un paragraf la finalul raspunsului care adreseaza si "strategia" asta.

| johnnny123 a răspuns (pentru Polistfever):

Am mai adaugat un paragraf pe tema asta la finalul raspunsului. Citeste-l si pe ala

| Polistfever explică (pentru johnnny123):

Sigur ca se pot automatiza dar lucrul asta dureaza mult chiar foarte mult si necesita multi banii. Numa Covidu o oprit tehnologizarea cu cativa anii de studiu.Omenirea are probleme foarte grava pana la automatizarea programarii sunt altele prioritare cum ar fi munca in marile corporatii sau conducerea automobilelor.

| johnnny123 a răspuns (pentru Polistfever):

Iarasi gresesti flagrant pentru ca nu stii nimic despre acest domeniu.

1. Pandemia nu a oprit deloc tehnologizarea, ba din contra, a accelerat-o
2. Automatizarea este unul dintre domeniile cu cea mai rapida dezvoltare, iar progresele sunt vizibile chiar si de la o luna la alta. Operatiuni pe care softurile de astazi le fac cu usurinta erau de neconceput cu doi ani in urma.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Polistfever):

Pai daca o faci pentru bani cum sa te plafonezi la 3000 lei?

| Polistfever explică (pentru suntserios):

Pt ca nu vreau sa imi dau timpul care nu se mai intoarce niciodata inapoi ca sa invat ceva doar pentru banii. Merg la lucru de luni pana vineri de la 8 la 16, 17 si end of the story pentru restul carerei. Daca se poate, asta tot intreb daca nu asta este si caut altceva

| Polistfever explică (pentru johnnny123):

Inseamna ca e o meserie unde cei slabi se vor curata si vor ramane doar cei de elita. Si cererea asta mare va fi oprita de automatizare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Polistfever):

Pai mergi la constructii.
Salariu minim e deja de 3000 lei acolo, nu ai nimci de invatat. prinzi pe parcurs cum se pune o caramida, o gresie etc

| johnnny123 a răspuns (pentru Polistfever):

Este o meserie in care trebuie sa fii competitiv, sa ramai permanent relevant invatand in continuu si sa nu te plafonezi. Adica exact opusul a ce vrei tu.

| Polistfever explică (pentru dinaprilie):

Uite cel mai bun exemplu este din sport in principal din fotbal. In Romania sa castigi 10k de euro pe luna fara bonusuri si prime este ceva exorbitant dar salariul asta se da in Germania in liga 3.De ce sa te zbati sa mergi in prima liga din Anglia Italia Germania Spania si sa performezi la cel mai inalt nivel luptandu-te meci de meci pentru locul de titular si desigur castigand milioane de euro, cand daca ai putin talent nu bei nu fumezi si te antrenezi ok poti castiga linistit cateva mii de euro in Liga 1 sau chiar Liga 2 din Romania care este EXTREM de slaba. Apoi fain frumos antrenezi niste juniorii sau te faci preparator fizic etc. Oamenii nu inteleg ca sunt unii care se multumesc punand in balanta efortul=timpul=banii cu salariile si conditiile din Romania decat sa se lupte pentru performanta. Stiu ca nu suna nici moral nici fain dara asta este traim in *** capitalism!

| dinaprilie a răspuns (pentru Polistfever):

Ok.dai bataie

| DataScience a răspuns:

Alege-ti domeniul din it si un limbaj de inceput in cazul in care domeniul nu e baze de date(sql). De exemplu pe data science/machine learning...etc.(python), pe enterprise applications in general(java), pe programare web(frontend:vue si react, backend: sprin boot in cazul in care alegi java, django in cazul in care alegi pthon, node.js in cazul in care vrei sa ramai ca pe frontend la javascript si asa mai departe), poti alege securitate unde e mai greu si trebuie sa fii pasionat, poti alege a ai grija de server linux/windows si trebuie sa inveti comenzi linux, poti alege sa fii tester de aplicatii facute de cei care stiu dej sa codeze/programeze si practic asa inveti de la ei intrand mai usor in domeniu, poti alege sa fii analyst de business prin date de obicei asta intra la data science, poti fii project manager unde de fapt cam ai nevoie sa stii sa programezi dar de fapt aici nu mai programezi ci preiei poiecte de la firme care au nevoie de o aplicatie/soft si coordonezi echipa pron softuri de gestiune/metode gen Jiraa/agile/scrum. Bun dupa ce ti-ai ales una, (ca nu ai cum sa alegi 2 sau mai multe la inceput )-> citeste 2-3 carti, fa-i un portofoliu cu 5-10 proiecte si vei fi angajat pe 3000 de lei. Mai doresti sa stii altceva?

| DataScience a răspuns (pentru DataScience):

Proiectele vor fi personale, ca nu te angajeaza nimeni fara experienta/portofoliu la inceput, si sa nu uiti sa alegi proiecte macar medii ca dificultate, nu usoare care iti iau doar cateva ore. Mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns:

La banii astia imbecil sa fii ca sa fii programator. 3000 iei bine-mersi si pe multe alte meserii mai putin solicitante, gen tester sau content editor si multe altele fara vreo legatura cu IT-ul. Si un bucatar/chelner bun ridica lejer 3000 net...

| isemilia a răspuns:

Vai.
1. Nu ai cum sa nu evoluezi in IT. Inveti ce e nou sau pleci. Fie esti la curent cu ce e nou, fie nu. Iar daca nu ai o pasiune si nu ai nici macar dorinta de a persevera, crede-ma ca vei pleca primul din compania aia. Multi angajatori ar prefera un om fara experienta dar care e pasionat de ce face si mereu e interesat de lucrurile noi in fata unuia care vrea sa ramana junior toata viata si nu vrea sa invete nimic nou. Nu o zic cu rautate, insa tehnologia evolueaza rapid, iar daca nu te adaptezi nu prea ai sanse.
2. De ce nu vrei sa evoluezi? Serios, 2000 - 3000 nu merita. Mai ales ca nu iti place. Mai bine cauti alt domeniu. (e doar un sfat. Daca vrei sa il asculti bine, daca nu, iarasi bine. Doar ca trebuie sa alegi ceva care sa iti placa)