| 123gabialexandra a întrebat:

Din punct de vedere profesional, care treapta e mai sus? Treapta I sau treapta II?

5 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Treapta I

| Lioana a răspuns:

Pai gandeste-te cand urci pe scara, pe care treapta calci prima data si pe care ultima?
Treapta I e prima. Treapta II e mai sus.

| mi25 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Gresit!

| RaduRobertRO a răspuns (pentru mi25):

Https://www.avocatnet.ro/......ioara.html dei omul a fost treapta II si voia sa ajunga la treapta I, deci cum e?

| mi25 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Am spus gresit, deoarece trebuie distinse doua lucruri:
1. La functionari sunt trepte, la muncitori sunt categorii.
La functionari, cea mai inalta treapta este I, la muncitori este treapta 7.
E adevarat ca prin Legea nr. 40/1991 s-a facut o echivalare, dar numai la acele functii prevazute in anexa 3 a HG 281/1993.