| anonim_4396 a întrebat:

Dupa experienta voastra unde credeti ca este mai greu/usor? la scoala (liceu) sau al facultate. vreau argumente pro si contra

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi la liceu, ne axam la cam la fel de multe materii, dar la facultate, poate era putin mai dificil, dar imi era usor sa invat mai mult doar la unele materii happy Deci Eu zic facultate big grin

| GaBrIeLa1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pana la urma la facultate zici ca e mai usor sau mai greu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GaBrIeLa1994):

Mai usor tongue

| mixxjim a răspuns:

Depinde de profil si de capacitatile tale intelectuale. La unele facultati este enorm de invatat (drept, medicina) si trebuie sa inveti in fiecare zi, altfel nu faci fata sa inveti materia doar inainte de examene, si nici la cursuri. Pe partea tehnica, de inginerie deci, trebuie sa stii deja foarte bine materia din liceu si sa fii priceput in domeniu, poate nu e chiar foarte mult de invatat. Exista si facultati unde solicitarile nu sunt foarte mari in cursul anului si poti face fata rezonabil la examene daca inveti materia atunci, in perioada examenelor. Deci nu se poate spune clar ca acolo sau acolo, nivelurile sunt diferite si pretentiile diferite, chiar si tu esti diferita in facultate fata de liceu happy

| TheAce a răspuns:

Ca si cantitate a materialului de studiu normal ca acesta e mult mai mare la facultate (desi studiezi mult mai putine materii). E exclus insa balastul, mai pe scurt inveti doar ceea ce te pasioneaza (cu mici exceptii adiacente). Examenele normal ca sunt mult mai complexe la facultate (unde poti avea mii de pagini de studiu pentru un examen) numai ca te obisnuiesti repede cu aceasta ''rutina'' a sesiunii. Consider insa ca e mult mai usor la facultate pentru ca ai anumite avantaje: In primul rand nu trebuie sa mergi prea des la cursuri, nimeni nu te intreaba de sanatate daca nu mergi, primesti cursurile pe mail, ai timp destul pentru alte proiecte personale. Singurul inconvenient e legat de sesiune, unde ai in general de invatat la modul cel mai serios. Insa 4-6 saptamani pe an nu ar trebui sa reprezinte un inconvenient prea mare, in conditiile in care ramai cu 46-48 de saptamani libere, pentru tine. Viata de facultate e de asemenea extraordinara, nici nu se compara cu cea de liceu.

| GaBrIeLa1994 a răspuns (pentru mixxjim):

Ma refer aici la jurnalism happy