| Hash001 a întrebat:

Dupa finalizarea liceului se poate pleca in strainatate?
Mai specific: Olanda
Se poate cu avionul? dar cu autocarul?
Daca se poate si aproximarea unui pret?
Salariul mediu pe economie?
Unde s-ar putea angaja?

Cine raspunde cu cat mai multa acuratete la aceste intrebari primeste funda. (rog copiilor de 10-15 ani sa se abtina la comentat nu aiurea caci va primi report)
Este o intrebare destul de importanta caci un amic de-al meu vrea sa plece acolo si este interesat de anumite detalii. Ma gandeam ca poate e cineva pe acolo si stie mai multe

9 răspunsuri:
| BEmanuel87 a răspuns:

Pai de ce sa nu se poata? Ai interdictie de parasire a tarii? Daca nu ai se poate, bineinteles.

Eu zic ca exista surse mai de incredere de unde te poti informa (piata muncii, ambasade, birouri emigrari, locuri de munca in strainatate) nu un amarat de TPU.

| Hash001 explică (pentru BEmanuel87):

Dar ma gandesc ca poate afla prima boaba de informatie care il poate impinge. El doreste sa ajunga acolo si trebuie sa-l conving cu o informatie. Nu pot sa-l trimit la ambasada sau la biroul de emigrari fara un bagaj de inceput.

Odata cu 18 ani banuiesc ca nu te tine nimeni legat de lant acasa, asta ma chinui si eu sa ii explic.

| mixxjim a răspuns:

Daca are 18 ani impliniti poate pleca oriunde. Se poate si cu avionul, si cu autocarul, cu Atlassib http://www.atlassib.ro/......ndex.html. La preturi e mai greu de spus, depinde de unde pleaca, nu spui de unde sunteti, si cu cat timp inainte isi ia biletul. Daca il ia cu mult timp inainte gaseste mai ieftine.
Olanda - salariul minim lunar: 1.336 euro - salariul mediu lunar: 3.226 euro (e vorba de salarii pentru olandezi, care stiu limba).

Pentru munca si conditii de munca ceva informatii de aici, de la ambasada Romaniei in Olandahttp://haga.mae.ro/index.php?lang=ro&id=91612.

Se vorbeste curent engleza acolo dar i-ar fi mult mai usor sa gaseasca de lucru daca stie si ceva olandeza. Sanse de gasit de munca - e criza peste tot :( Chiar a fost un scandal oficial ca olandezii angajau mult romani in agricultura, ca se pricepeau si acceptau salarii mai mici, si cand i-a lovit criza au inceput sa faca scandal olandezii sa-i goneasca pe romani. deci cam prigoniti peste tot bietii romani :( bafta sa fie!

| Hash001 explică (pentru mixxjim):

Nu ca s-ar putea sa mergem amandoi la un tip de acolo si nu vom fii goniti. I-am explicat lui cum o sa-i explic tot poporului ca nu noi suntem de vina cu cersitul ci tiganii, care se regasesc oriunde si din orice tara.
Mersi oricum, daca conteaza orasul: Galati.
Limba n-ar fi o problema
in 1-2 ani cat va sta la acel baiat va invata limba ca se aseamana cu engleza, pana atunci e baiatul cu apa.

| mixxjim a răspuns (pentru Hash001):

Din pacate pina una alta noi suferim, nu vezi? in fine, s-aveti noroc, olandezii sunt oameni foarte drepti si seriosi, daca munciti bine si serios nu se poate sa nu va gasiti un drum al vostru, cat de mic. asa de tineri si fara studii prea multe nu stiu ce puteti gasi, dar incercati la sere, aproape toata tara aia e plina de sere, cred ca v-ati descurca acolo si fara sa stiti limba, macar pina o invatati. sa aveti intotdeauna la indemina nr. de telefon al ambasadei Romaniei la Haga, ti-am dat linkul. sanatate multa, bafta in tot ce aceti si sa saluti Dunarea si din partea meawinking

| Hash001 explică (pentru mixxjim):

Multumim mult.

| PedoBarbie a răspuns:

Da.
Şi pe jos.
Depinde.
Unde poţi.
Ai voie să pleci oriunde, oricum. Nu cred că te opreşte cineva. Chiar dacă ai sau nu ai finalizat liceul. Dacă eşti minor trebuie acordul părinţiilor, dacă nu atunci poţi mai simplu. Dacă nu ai probleme ca urmărit general sau altele poţi pleca în ce ţară vrei, şi pe Lună. Dacă termini liceul şi te duci în Olanda te angajezi undeva pe un salariu mare probabil. Depinde ca ce te angajezi. Oricum dacă ai avea şi facultate ar fi mai bine. Nu înţeleg de ce ai pleca din ţara ta să munceşti pentru străini în cazul de faţă olandezi, însă e în regulă. Faci ce vrei.
Succes!

| Hash001 explică (pentru PedoBarbie):

Au trecut 2 ani :p, multumesc de raspuns oricum

| PedoBarbie a răspuns (pentru Hash001):

Cu plăcere.