Întrebare recomandată | andreeanastase a întrebat:

E adevarat ca daca am terminat faculatea de drept si din liceu am atestat de educator-invatator pot fi profesoara(cultura civica, istorie) bineinteles daca iau titularizarea?

4 răspunsuri:
| Thäü_Kryssu_2000 a răspuns:

Da happy

| Caro34 a răspuns:

Asta ar trebui sa o rezolvi la Inspectoratul scolar din orasul tau, la inspectorul de specialitate (cultura civica, istorie etc.), fiindca acolo este cineva care iti poate raspunde la toate intrebarile si te poate ghida insa nu te bucura prea mult fiindca salariile sunt de mizerie, iar munca-i multa si grea. Adesea locurile astea nici nu prea se scot la titularizare fiindca le iau cei din scoala pentru completarea catedrei. In ultimul timp sunt catedre care nu prea mai au ore sau sunt persoane care urmeaza sa se pensioneze si li s-a desfintat catedra etc... Mergi si intereseaza-te! Mult noroc!

| raluk27 a răspuns:

Da' de ce-ai vrea sa fii profesoara, din moment ce esti absolvent de drept si ai atatea optiuni din care s-ar castiga de 10 ori mai bine ca un profesor (gen magistrat, avocat, notar, executor, jurist etc)? Si daca tot vrei sa predai, fa un master, ia doctoratul si fii lector universitar. Cultura civica? C'mon!

| andreeanastase explică (pentru raluk27):

Intrebam doar adica in caz ca nu imi gasesc de lucru intr-o profesie juridica