| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E adevarat ca fara o facultate nu te angajeaza nimeni la ora actuala? Adica asa mi-a zis astazi doctorita de familie, in plus eu m-am gandit serios la o meserie gen manichiurista. In stare de facultate nu ma mai vad, sincera sa fiu pentru ca urmeaza sa renunt la Drept, unde sunt momentan, mai Raman putin, doar ca sa fiu asigurata. Oricum facultatea asta nu e de mine, avand in vedere ca alaltaieri am implinit 24 de ani, am intrerupt studiile de 2 ori si am acumulat gramezi de restante....La modul cel mai serios, e tragic ca tocmai am implicit 24 de ani si inca nu am avut un job, nu am terminat o facultate, nu am un talent innascut, nu am fost vreodata pasionata de ceva in adevaratul sens al cuvantului, m-am gandit de mai de mult la ideea de a ma face creator de continut(in special vlogger, imi place mult sa urmarescvloguri), in urma cu o saptamana renuntasem oarecum la ideea asta pentru ca nu cred ca mi-ar placea sa fiu o persoana publica, dar acum am revenit oarecum la ideea asta, dar ma gandesc ca asta sa fie un job secundar, din care nu as putea sa traiesc in totalitate. Am mai auzit fraze de genul ca "poti Trai doar din TikTok" dar mai rare cazul de genul, cel putin asa cred eu, mai ales ca nu sunt o fire f.creativa, vorba unei prietene:" cred ca orice om este creativ, dar depinde si de intensitatea creativitatii sale"! Si o Psiholoaga cu care am colaborat acum ceva timp mi-a zis ca nu sunt o fire creativa, ma cunoaste destul de bine, am vorbit cam 28-30 de ore inainte sa imi faca aceasta afirmație. Voi ce parere aveti, incontro s-o iau?

33 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

N-am citit tot.

În prezent angajați cu facultate sunt 16% în toată țara, deci fă un calcul și vezi câți oameni n-au facultate dar au job.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"E adevarat ca fara o facultate nu te angajeaza nimeni la ora actuala?"

Total fals. Se cauta atat de multa forta de munca calificata in tara incat exista nenumarate posibilitati sa muncesti cinstit pe un ban serios daca stii o meserie.

| dullcat a răspuns:

Unele joburi au nevoie de studii superioare, iar daca iti vei dori sa avansezi, nu se mai poate.Mama se confrunta cu aceasta problema la momentul actual.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E tragic. Nu e tragic, e dramatic. ca nu sunt o fire f.creativa. Oricine e creativ. Când afirmi că nu ești, îți pui singură bețe în roate.
Si o Psiholoaga cu care am colaborat acum ceva timp mi-a zis ca nu sunt o fire creativa. Dacă a spus ea, ca o proastă ce este, tu te iei după ea.
Voi ce parere aveti, incontro s-o iau? Să o iei în direcția în care simți tu, nu după un răspuns de aici. Cum simți direcția? Te oprești, și inspiri. Să simți cum miroase aerul. Apoi te rotești. O să vezi că aerul miroase diferit, din direcții diferite. Apoi te îndrepți în direcția în care îți place mirosul. Așa fac vulturii. Când miroase a hoit de animal. știu că direcția este bună. Tuce fel de pasăre ești? Ce mirosuri îți plac?

| anonim3247 a răspuns:

Doar cu liceul nu vei avea salariu mai mare de 2500 - 3000 lei.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nu renunța la facultate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Invata ceva practic, nu se uita nimeni cu adevarat la diplome.

| Lioana a răspuns:

Nu fii o renuntatoare si nu te lua dupa vocile care te descurajeaza.

| anonim3247 a răspuns:

Fă dreptul și după aia te bagi într-un birou

| johnnny123 a răspuns:

Iartă-mă că-ți spun, dar nu cred că problema ta este "facultate vs fără facultate".

Există o groază de oameni care o duc foarte bine fără facultate. Iar pe piața muncii există o grămadă de oportunități pentru oamenii care se pricep să facă ceva concret, chiar dacă nu au facultate.

Problema ta este că nu poți te implici suficient încât să duci ceva (orice) la bun sfârșit. Nu te vezi în stare să termini facultatea, nu ai avut niciun job, nu te pricepi la nimic, nu ești pasionată de nimic. Renunți la orice înainte de a te apuca. Asta este problema.

| SingleForOne a răspuns:

Pune puțin lucrurile în perspectivă.

Dacă vrei să lucrezi în domeniul bancar, domeniul financiar, asigurări, medical, educațional, retail la un nivel mult mai înalt de management, și alte poziții medii și/sau superioare, 90-100% îți trebuie facultate, îți va cere peste tot la aceste poziții. Mai sunt cazuri în care unii pot fi manageri sau directori doar prin bani și vorbe bune, dar asta înseamnă să ai pile și să fii o secătură (dar să ai abilități în domeniu, experiență, și să știi să creezi succes).

Dacă vrei să fii manichiuristă, creator de conținut, contabil primar, casier, polițistă, agent de pază și altele la nivel mic și mediu, nu-ți trebuie facultate, doar o gândire descurcăreață și extra abilități.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii ai in cap, facultatea ai intrerupt o din cAuza ta ca nu iti place sa faci nimic, degeaba zici ca te angajezi ca tu nu esti in stare sa muncesti, nu vrei nu iti place munca, ai in cap prostii tik tok si aiureli cu care nu vei face nimic niciodata, de atîtea ori ti am scris sa incerci sa te angajezi in supermarket, dar vrei? Nu, atunci stai asa ca o sa faci 50 de ani si nu vei avea pensie treaba ta tu stii, acum ai parintii care te ajută dar ei nu vor fi vesnici, si o sa ramîi singură daca nu ai bani pierzi casa ca acumulezi datorii la intretinere, si daca te gîndesti ca te mariti cu unul cu bani visezi, ăia cu bani caută femei frumoase, daca nu esti frumoasa adio nu ai ce sa speri, inca esti tînără bolnava nu esti deci poti muncii, dar nu vrei esti comodă lenea e mare pe fundul tau, te ocupi de prostii cu Tik toc si altre rahaturi cu care pierzi timpul, treaba ta.

| Zxcv6 a răspuns:

Cunosc oameni cu 2-3 facultăți și au salariu de 1500-2500 lei cunosc fara facultate si fara scoala au palate si masini

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Zxcv6):

Asta stiam si eu!

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Se pune accent pe competente, nu pe diploma, facultatea e un avantaj dar nu e un succes garantat.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim3247):

Vezi ca sunt patroni sau afaceristi care nici liceul nu il au terminat, dar ce zic eu liceu, daca au 8 clase e bine, la modul ca daca ii pui sa scrie dupa dictare li se rupe pixul in mana, adica ai zice ca sunt ultimii analfabeti sau inculti, dar totusi nu castiga in vreun caz 2500-3000 lei, fac bani cacalau.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Sunt destui care cred ca din moment ce ai studii superioare devii milionar, nu e chiar asa...cred ca doctorii si inginerii sunt singurii care gasesc la sigur de munca imediat dupa facultate pentru ca nu ai cum sa stai pe bara invatand atatia ani un domeniu care nu e accesibil oricui sau sa se duca la Mega Image, dar restul facultatilor sunt de umplutura, chiar si cu Dreptul terminat poti ajunge sa lucrezi ceva inferior pregatirii tale, in Romania cel putin se pune accent pe fabricarea de roboti cu diplome, adica pe teorie, la practica stam noi mai prost.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Eu cred ca nu ai fost la un psiholog foarte bun, fiecare om e dotat cu o gandire creativa si nu ai cum sa spui ca cineva nu are gandire creativa, parerea este sa nu mai asculti de psihologul ala.
In mod natural orice om e atras de un domeniu anume si are un talent cate il poate califica in ceva.
Uita-te in interiorul tau si gandeste-te ce te atrage si ce domeniu te pasioneaza si orienteaza-te spre o meserie intr-un domeniu care iti place.
Daca nu iti place Dreptul renunta la facultate si orienteaza-te spre ceva care iti place.
Nu te face manichiurista daca nu ai tragere de inima.
Poti sa fii angajata si fara sa ai facultate dar in domenii de munca de jos(supermarket, fabrici, livrari Glovo).
Pe piata muncii conteaza sa ai experienta si o calificare intr-o meserie.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

Multumesc!

| OldSoul a răspuns:

Cu tiktokul si chestiile astea...
Chestia e ca trebuie sa ai lipici, si noroc.
Poti incerca, poate ai succes, si lipici.
Sau daca nu ai, macar stii ca ai incercat si te poti concentra pe altceva.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru OldSoul):

Asa este, multumesc! Dar crezi ca testele de orientated in cariera facute la psiholog ajuta mult?

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-te florareasa!
Florile plac tuturor si apoi poti concepe zilinc buchete unice, deosebite, unde iti poti pune creatiile si aranjamentele!

| OldSoul a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu as putea sa spun daca da, sau daca nu, pentru ca nu am facut astfel de teste.
Insa parerea mea, e ca daca trebuie sa ajungi intr-un anumit loc, acolo vei ajunge, mai devreme sau mai tarziu.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

Asa este, chiar m-ai citit bine, insa cum crezi ca as putea sa schimb acest lucru? Stiu ca trebuie sa ies din zona de confort, am mai facut-o partial, problema este ca obosesc destul de repede si mi-am facut analizele recent si sunt destul de de bune, ferritina este cam scazuta si calcium ionic e cu 0, 01 sub limita normala. Nu am nimic deosebit de grav, dar de ani de zile ma simt epuizata psihic, chiar daca fac destul de putin efort!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru suntserios):

Da, dar eu nu am inclinatii spre o meserie, am facut recent teste de orientare profesionala si de personalitate, deci trebuie sa ma indrept spre o facultate, vorba doctoritei de familie:"fa una usoara, dar fa una"!

| Smmo a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de facultate, poti face cursuri de cateva luni autorizate pentru diferite meserii, nu se poate sa nu gasesti nimic pe placul tau.
Nu trebuie sa te cramponezi nici de o meserie/facultate in viata, pentru ca nu stii de unde sare iepurele si ce job vei gasi cand vei cauta, sau ce modificari legislative apar si poti sa te stergi undeva cu diplomele pe care le ai, pentru ca nu te mai angajeaza cu ele. Daca ajungi in situatii-limita si trebuie neaparat sa te angajezi nu mai stai sa cauti postul mult visat, faci ce poti din ce este disponibil. De aceea e bine sa stii sa faci cat mai multe, indiferent ca iti place sau nu, ce stii sa faci e bun stiut.
As mai adauga la ideile tale fotograf, iar asta poti incerca si in timpul facultatii, nu trebuie sa fii foarte creativ si nici persoana publica. Nu stiu cati bani poti face cu asta insa.

| Smmo a răspuns:

Dreptul este o facultate grea. De ce ai vrut sa o faci de la bun inceput? Ai vrut sa te faci avocat sau altceva? Daca simti ca nu o poti continua, gandeste-te la ce materii ai probleme acolo si incearca sa faci alta ori acum ori mai tarziu, dupa ce muncesti un an-doi. Daca nu poti sa retii sau nu-ti plac anumite materii, la ce materii consideri ca ai face fata? De ce ai restante? E prea mult de invatat, nu poti sa retii? Ai fost sau nu prezenta la cursuri? (eu daca nu mergeam la ore, nu reuseam sa invat singura pentru ca nu stiam ce e important sa invat si ce nu, nu ma puteam concentra... dar asta e ceva normal)
Nu-ti face probleme ca ai 24 de ani. Esti foarte tanara. Sunt oameni care fac facultatea la 40-50 de ani pentru ca atunci se simt pregatiti. Altii fac a doua facultate tot asa, la varste mai inaintate pentru ca simt nevoia sa afle niste raspunsuri sau ca sa-si deschida noi directii in viata.