| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E adevarat ca fara o facultate nu te angajeaza nimeni la ora actuala? Adica asa mi-a zis astazi doctorita de familie, in plus eu m-am gandit serios la o meserie gen manichiurista. In stare de facultate nu ma mai vad, sincera sa fiu pentru ca urmeaza sa renunt la Drept, unde sunt momentan, mai Raman putin, doar ca sa fiu asigurata. Oricum facultatea asta nu e de mine, avand in vedere ca alaltaieri am implinit 24 de ani, am intrerupt studiile de 2 ori si am acumulat gramezi de restante....La modul cel mai serios, e tragic ca tocmai am implicit 24 de ani si inca nu am avut un job, nu am terminat o facultate, nu am un talent innascut, nu am fost vreodata pasionata de ceva in adevaratul sens al cuvantului, m-am gandit de mai de mult la ideea de a ma face creator de continut(in special vlogger, imi place mult sa urmarescvloguri), in urma cu o saptamana renuntasem oarecum la ideea asta pentru ca nu cred ca mi-ar placea sa fiu o persoana publica, dar acum am revenit oarecum la ideea asta, dar ma gandesc ca asta sa fie un job secundar, din care nu as putea sa traiesc in totalitate. Am mai auzit fraze de genul ca "poti Trai doar din TikTok" dar mai rare cazul de genul, cel putin asa cred eu, mai ales ca nu sunt o fire f.creativa, vorba unei prietene:" cred ca orice om este creativ, dar depinde si de intensitatea creativitatii sale"! Si o Psiholoaga cu care am colaborat acum ceva timp mi-a zis ca nu sunt o fire creativa, ma cunoaste destul de bine, am vorbit cam 28-30 de ore inainte sa imi faca aceasta afirmație. Voi ce parere aveti, incontro s-o iau?

33 răspunsuri:
| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Smmo):

Ms mult de raspunsuri, f. utile, dar mai am sa intreb ceva: daca imi place mult sa crosetez mi s-ar potrivi facultatea de Design industrial si management afacerilor?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Te poti angaja oriunde unde nu se cer studii superioare, de la: vanzatoare in magazin, la piata, la mall, la fastfood, la un depozit de marfa, la posta, la curatenie, in agricultura, in constructii, la frizerie, coafura, manichiura, la croitorie, cizmarie, samd.

Ceea ce ai auzit tu este ca: facultatea din ziua de azi nu mai face doi bani, fiindca acum se intra la facultate fara examene si intra toti prostii care nu stiu sa scrie, dapai sa inteleaga ce fac acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si o Psiholoaga cu care am colaborat acum ceva timp mi-a zis ca nu sunt o fire creativa, ma cunoaste destul de bine, am vorbit cam 28-30 de ore inainte sa imi faca aceasta afirmație.
Psiholoaga ta e proastă. Catalogarea ta referitor la ceea ce ești sau ceea ce nu ești o descalifică pe ea. Creativitatea poate fi educată.
Așa că nu te lua după ea, referitor la acest aspect, cel puțin. Și schimbă psiholoaga cu alta mai profi.