| anonim_4396 a întrebat:

E cineva care si-a depus CV-ul pe eJobs in ultimele 2-3 luni si a fost contactat de catre angajator?

Eu mi-am depus CV-ul in prostie, cred ca l-am depus la 50 de job-uri din Bucuresti deja si nu ma suna nimeni.

Si probabil va ganditi ca nu ma suna fiindca mi-am depus CV-ul la job-uri de director, sef, manager si nu stiu ce. NU. Mi-am depus CV-ul pana si pentru job-uri la call center si de lucrator comercial. Numai la un job de femeie de serviciu nu mi-am depus CV-ul ca aia mai lipsea.

Ce sa fac mai mult de atat? Dupa ce ca mai am si facultate, bac, permis de conducere categoria B s-a.m.d si cu toate astea imi depun CV-ul la job-uri care nu imi reflecta deloc pregatirea, nici macar nu primesc un telefon.

P.S. am postat asta la categoria "Cariera", dar cariera e mult spus.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da' sa cauți tu anunțuri și sa mergi la interviu nu te-ai gândit?

| AMC2551 a răspuns:

Am depus si eu multe CV-uri si am fost la 2-3 interviuri, dar nu m-au sunat nici macar sa-mi spuna ca e negativ. Cred ca sunt multe aplicari in perioada si aleg si ei printre.

Observ ca se adauga in fiecare zi joburi dar na. nu stiu ce sa zic.

| OFQuestions a răspuns (pentru Catrice):

Pai alea de pe eJobs nu sunt anunturi?
Si cum sa merg la interviu neinvitat?

| Frank51 a răspuns:

Daca iti cauti urgent loc de munca, du-te personal la companie si vorbeste la resurse umane, ai mai multe sanse. Pot fi prea multe motive pentru care nu esti sunat, nu te potrivesti cerintelor, au selectat deja prea multi candidati, samd.

Daca stii engleza iti recomand cgs, esti angajat pe loc.

| Februar30 a răspuns:

Alta metoda este sa intri pe siteul companiei, acolo unde posteaza joburile deschise si sa trimiti cv-ul direct la adresa de acolo. Cred ca iese in evidenta mai usor asa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Îți dau un sfat happy.
Nu depune CV pe eJobs. Uita-te la oferte, caută site-ul companiei secțiunea cariere și aplica acolo.
Eu am aplicat in modul acesta la 3 firme in domeniul dorit, dintre care am fost contactata de 2 companii.

| JeratiX a răspuns:

Mă întreb de ce nimeni nu recunoaște că site-ul ejobs e o mare escrocherie. Nu doar că nu ești sunat dar îți și iau datele și le folosesc cum vor, mai mult chiar pe site nu oferă de multe ori datele sau numele firmelor complete, uneori la posturi cum ar fi "Lucrător comercial" scrie doar "Profi" fără zona exactă fără S. C. sau S. R. l. am găsit anunțuri pe site la care scrie "Profi - muncește la distanță". eJobs e un site făcut de escroci pentru escroci. Dacă firmele nu sr avea unde să posteze posturile anuale presupuse libere pe care le au de unde ar mai câștiga devidente la final de an ca ei au pus anunțuri dar nu a venit nimeni chiar dacă în realitate posturile sunt ocupate.