| anonim_4396 a întrebat:

E greu sa îmi îndeplinesc visul de a fi un vindecător de medicina alternativa? De ce?

4 răspunsuri:
| alexishere a răspuns:

Nimic nu este greu. Trebuie doar multa ambitie si perseverenta. Da-i inaintewinking

| minrest a răspuns:

Nu greu, ci imposibil. Medicina alternativa este doar un ansamblu de practici oneroase, fara efect terapeutic, care omoara o multime de oameni si inbogateste zeci de mii de excroci. Fara sa folosesti tehnici de manipulare, nu vei avea nici cel mai mic succes.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru minrest):

Și regretatul și mult cunoscutul Valeriu Popa folosea tehnici de manipulare care nu primea niciun ban? Și un părinte preot bătrân îmi scapă numele acum care se duce multa lume la el și le da bolnavilor rețete naturiste care chiar au efect de vindecare fara să primească vreun ban folosește tehnici de manipulare? Eu cred că tu nu prea știi ce vorbești.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In i986, o persoana din familia mea, ofiter de artilerie a fost diagnosticat cu o tumora pe creier, la varsta de cca 30 de ani. Apeleaza la Valeriu Popa, pe care ajunge sa il cunoasca bine, ca si sotia ofiterului, care este acum sotia mea. Poti pretinde si tu ca il cunosti pe Valeriu Popa si pacienti ai lui, ca sotia mea? Poti afirma ca ai o persoana din familie tratata de Valeriu Popa, ca mine? Intreb asta pentru ca ai afirmat ca nu stiu ce vorbesc. Ofiterul si sotia lui nu erau multumiti de perspectivele de vindecare ale operatiei pe creier, recomandata de medicii militari, si au inceput tratamentul recomandat de Valeriu Popa, care includea o dieta strict vegetariana. Aceasta avea rezultate spectaculoase asupra... pielii, iar Valeriu Popa se lauda cu acest caz, pentru ca pielea se vede, iar tumora, nu. Cum efectele bolii au inceput sa se simta, Valeriu Popa a inceput sa utilizeze metode de manipulare dure, si astfel a reusit sa il determine pe ofiter sa nu se opereze, indiferent de situatie. Parca in 1988 ofiterl a murit, daca se opera poate traia si acum, baiatul il crestea el, nu eu, iar fetita sigur ca nu o puteam face cu sotia lui, asa ca aveam alti copii, cu alta femeie. Cat timp a trait Valeriu Popa, s-a laudat cu vindecarea ofiterului, care murise de mult. Iar apoi, a murit si Valeriu Popa, de cancer, prematur, desi tinea dietele lui de mult timp. Valeriu Popa nu lua bani, nici nu ar fi putut, pentru ca oricum facea ceva ilegal ( tratamentele alternative erau ilegale pe vremea comunismului). Dar si-a facut relatii foarte bune, pentru ca familiile pacientilor ramaneau sub influenta lui dupa moartea pacientului, datorita tehnicilor de manipulare folosite de acesta, iar unii pacienti erau bine situati. Pe vremea aia, relatiile si functia erau totul.