| anonim_4396 a întrebat:

E rușinos să nu lucrezi, atâta timp cât îți cauți un loc de muncă? Familia mea nu-mi zice nimic, părinții îmi spun că o să vină și vremea mea. Ei sunt împăcați cu asta și chiar îmi spun să mă relaxez.
Eu vreau să lucrez că mi-e rușine față de societate. Plus că sunt conștient că la un moment dat o să se sature și nu vreau să apară certuri.

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Mi se pare firesc si iti recomand sa iti iei un loc de munca...Vei invata multe atat profesional cat si despre tine si lumea din jur...
Indiferent ce job vei avea pentru inceput, e un inceput, si cu timpul vei putea sa evoluezi.

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca vrei sa muncesti este deja un pas in fata, foarte bine! Si da, parintii tai au dreptate, o sa vina si vremea ta. Daca stai in oras poti sa incerci sa fi curier de mancare. Tot ce iti trebuie este o bicicleta ieftina si simpa si o casca. Poti aplica si la super marketuri sau depozite. Este 2023 si posibilitatile sunt nenumarate. O sa iti fie greu primele cateva saptamani. La fel ca si in cartier sau la scoala o sa dai si de colegi neplacuti si de colegi de treaba. O sa ti-se para foarte obositor, dar cu timpul si cu voința te vei adapta. Ai grija cu banii, nu fi fraier sa ii spargi pe alcool sau cluburi sau haine scumpe. Ii poti strange spre exemplu pentru a face cursuri de jobiri mai bine platite ( sofer profesionist, asistent medical, sudor, electrician etc) bafta si sa nu te dai batut.

| 4evergentleman a răspuns:

Dar câți ani ai? laughing
Daca ai peste 22 e puțin dacă ai peste 25 e nasolie și dacă ai peste 30 și nu lucri de mult vei fii marginalizat,bârfit, judecat, mai ales de babe laughing
Ce părinții cool ai sad Așa erau și ai mei cat timp îi aveam in viață, și ghici ce!? Trăind în puf mai mult rău mi-a făcut, eu am peste 30 și nu lucrez,bine eu am și atacuri de panica in public dar nu m-am omorât cu munca niciodată deși am mai lucrat pe ici pe colo. Nu o sa îți găsești nici iubita daca nu lucrezi,nu o sa te lase unii, o sa îți pună bețe în roate, o sa te denigreze ei că sa îți de-a papucii! Devii urât de oameni daca nu lucrezi nu vorbesc aiurea caută ceva măcar la part time, nu te lua după părinții tăi, doar nu vrei sa ajungi fara nici o realizare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 4evergentleman):

Am absolvit anul trecut liceul, în noiembrie fac 20.
Ai dreptate.

| 4evergentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate am. Poți să devii și proxenet daca nu îți place munca nu e stres laughing

| Frank51 a răspuns:

E destul de aiurea să îți mai pese ce părere au alții despre tine.

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Proxenet, da? Daca clientul fetei devine violent, trebuie sa scoti de pe gamba briciu, usor, dintr-o miscare, in fata ochilor lui o cursa cu briciul, daca nu intelege, pe obraz. Te bagi? Mai pe seara pe la doua noaptea, vin alti pesti, sa iti spuna ca esti stresat, obosit, sa o lasi pe fata cu ei, au ei grija. Ce faci?

| Smmo a răspuns:

Nu societatea trebuie sa te preocupe, societatea o sa te munceasca pana nu o sa mai poti si o sa-ti dea un sut in... dupa. La ai tai da, e bine sa te gandesti. Nu e bine sa stai pe capul lor prea mult, eventual iti faci o facultate daca ai posibilitatea. Daca vrei sa gasesti ceva de lucru, depune multe cv-uri, intreaba si pe unde mergi si vezi pe geam vreun anunt cu angajam.

| 4evergentleman a răspuns (pentru minrest):

Am glumit laughing
Vine ăla cu brigada bătut daca e bazat nu trebuie sa vina alții pești.
Eram ironic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Smmo):

Facultate, nu. Nu sunt dotat cu minte. Nu pot să învăț.
Sunt un om fără viitor sad

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pai, ce, eu nu glumeam? Vreau sa spun, nici o munca nu e usoara, si orice munca cere gandire.

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu poti sa bati cativa insi, asta nu e realist.

| 4evergentleman a răspuns (pentru minrest):

In spatele proxeneților nu sunt câțiva ci o sumedenie,mai ales că sunt țigani și ei nu stau la discuții, când te iei cu prox. te iei cu o întreagă rețea, dar și aia batuti de ei pot avea mulți șmecheri in spate, sa fie bazat deși un șmecher nu ajunge bătut de proxeneți și nu se comporta aiurea cu damele de companie doar un prost frustrat.
Da, orice munca cere gândire așa este.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

E, nu ai minte. Ai, stai linistit. Fa o calificare, ceva ce se cauta. Chelner. Bucatar. Sau astea de santier: instalator, electrician, faiantar, pus termopane. Cu astea poti sa faci reparatii in case, se cauta foarte mult.

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Da, asa stiu si eu de proxeneti. Am vrut sa zic ca trebuie a ai sange rece, cand vin aia sa te intimideze; iti arati, afilierea, calm, poate ii intimidezi tu pe ei.

| Sophieka a răspuns:

Eu m-am simtit de mica sa lucrez pentru ca voiam bani, independenta si sa aduc un mic ajutor in casa.
La 18 ani deja eu am ales sa ofer jumatate din costurile cheltuielilor, cumparam mancare si ajutam la treburile casnice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Foarte bine! Asa am facut si fac si eu. Sa iti ajuti familia este cel mai bun lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Ok

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i rusinos, mai ales cand ai 20 de ani si esti barbat, sa stai ca un parazit pe spatele parintilor.
De ce nu-ti iei de munca?
Orice, ca sunt zeci de zoburi disponibile, cu salarii mici, dar tot trebuei sa incepi de undeva, ca sa-ti craesca salariul.
Cautatul ala nu intra in discutie, ca sunt zeci de joburi disponibile, nefiind necesar sa pretinzi "ca-ti cauti" de vreo 1-2 ani incoace, doar ca sa nu muncesti.
Tu nu ai nici un fel de calificare si experinta, asaca ca, ia orice gasesti, chiar si incarcator-descarcator de marfa, ca nu-i rusine sa muncesti, dar este rusine sa stai pe spinare bietilor batrani, care muncesc pentru tine.

| relian a răspuns:

Nui rusinos deloc, e chiar bine laughing dao la jalea de munca, e petru tractoare, munca nu-i pentru oameni.

Daca are cine sa te tie, nici o problema, vorba lor o sa vina si timpul tau, acu pune si te relaxeaza laughing
Nu ai spus citi ani ai.Iti este rusine fata de societate, adica? Ce iti da societatea tie ceva, te tine de cazare si masa? Cind o sa muncesti o sa o faci pentru tine, fiecare munceste pentru el, pentru a supravietui, pentru a isi face o viata mai usoara, confortabila.

Stai linistit ca nu muncesti nimeni pentru alti moca, poate pentru cei din puscarii, aia adevarat stau pe spatele nostru, ar trebuie scosi la munca sa isi plateasca pagubele facute.
In rest muncim doar pentru noi, dar ni se ia si pentru copii si batrini, am fost si noi copii si vom fi la un mom dat batrini, deci e ceva in regula.

Vad zici ai 20 de ani, fa cum crezi, daca iti face placere sa muncesti, cauta un job, poate te simti bine sa ai banii tai.
Dar cand o sa afci f multi ani de munca, o sa spui ca vrei relax laughing

Ce cred eu ca ar fi trebuie sa facem? Sa stam la pensie cit sintem tineri si sa muncim cand sintem batrini laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Frank51):

Uneori lucrul asta poate fi un impuls pentru altii de a nu fii pleava societatii. Deci nu e chiar aiurea pentru unii.

| Sophieka a răspuns (pentru 4evergentleman):

Cum sa fie peste 22 de ani putin? Tu ori esti crescut prost de parinti si te tin ei, ori inca nu realizezi importanta locului de munca si invatarea de a te descurca pe cont propriu.
De la 18 ani, tineretul ar trebui pus la munca...Doar asa ne maturizam si ne dam seama de mai multe. Fara suparare.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Sophieka):

Fiecare face ce vrea,doar comuniștii și fasciștii condamna și judeca! Eu de exemplu am atacuri de panica horror in public și e foarte greu dar puțini știu asta ce viața mizerabilă am,dar eu am admis că am fost crescut în puf dar eu nu judec omul care nu lucreaza daca are o conduită ok in societate se comporta frumos e civilizat,poate are probleme medicale și de aia nu o face! Pe mine nu mă impresionează oamenii care muncesc dar sunt falși,perverși, parșivi, mai degrabă aș sta la discuții cu unul care nu muncește dar e un om bun cu o conduită impecabila așa cum o am eu. Fiecare face ce vrea cu viața lui nu ești tu in măsură sau alții să judecați, cine nu muncește o sa suporte consecintele dar le suporta el. Unii nici cu munca nu se maturizează ca așa sunt romanii și țiganii needucați și primitivi orice ar face! E treaba lui ce face cu viața lui, daca îl țin părinții cinste lui!