| AndreeaDeea210 a întrebat:

Este adevărat că cei cu bacalaureat au sanse mult mai mari să se angajeze cu salarii mai mari si intr-un loc acceptabil decat cei fara bacalaureat? Păreri despre discuția asta ????

25 răspunsuri:
| anonimaalee29 a răspuns:

Bacalaureatul este important, unii angajatori nici nu discuta cu persoanele fara bac. Daca ai bacul automat arata ca esti destept, iar daca l-ai luat cu o nota mica arata ca esti ambitios si poti sa faci ce ti-ai propus.

| Andrewquq a răspuns:

Depinde de domeniu. In general, da, cei cu bac au mai multe șanse la un salariu mai mare.
Tu ca angajator, nu îl iei la tine in firma pe cel care îți promite că știe să facă multe, ci pe cel care și cu ce sa îți dovedească multitudinea cunoștiințelor pe care le are.

| Yurisa a răspuns:

Sa ai bacul e un mare plus. Arati ca esti capabil sa obtii cunostinte, sa inveti, arati ca esti ambitiosi si nu esti doar un om care ofera o mana de lucru. Stiu persoane fara bac care lucreaza dar nu stiu ce inseamna "filologie" sau cum se numeste profilul pe care l-au terminat la liceu. Daca as fi fost angajator, as prefera pe cineva care a luat bacul decat pe cineva fara

| gabriielaaa a răspuns:

Da asa-i, sunt sigură de acest lucru nu zic că cei fara bac nu-s deștepți cu li se taie dinainte optiunile.

| Frank51 a răspuns:

Cu sau fara bac, facultate tot nu ai. Diferenta de o diploma nu intereseaza pe toti angajatorii. Mai ales la fabrici. Sa fim sinceri, o fabrica de parchet mai repede angajeaza un tamplar decat un muncitor cu bac. Si poti avansa in grad la fel de bine ca atunci cand ai bac. Majoritatea locurilor de munca nu cer bac(cel putin in zona asta).

| Bogdan48 a răspuns:

Sincer sa fiu bacul il vad ca un fel de ''multumire'' personala si incheierea oarecum al unui percurs de studiu. Personal cred ca nu diploma il face pe om poti sa ai si 8 clase daca ai o mentalitate coreste si mereu in cautare de cunoastere pe care o poti gasi mult mai bine din carti. Cat despre angajare sincer sa fiu cred ca conteaza mai mult experienta si lucrurile pe care le stii sa faci. De exemplu: daca vrei sa te angajezi ca si gaming developer sau in gaming programming si se prezinta un nene cu facultate si cu cunostinte strict teorice iar tu te prezinti cu 1-2 proiecte realizate de tine intr-un mod relativ bun cred ca ai mai multe sanse. Dupa cum am zis poti sa fii si autodidact cu 8 clase si sa stii mai multe decat cineva cu bacul sau facultate!

| Bondarel99 a răspuns:

Acum cativa ani era o mare rusine sa nu iei bacul. Acum vad ca se pune problema daca bacul e un plus. Da, poate fi un plus numai daca tu concurezi la acel loc de munca cu altii care nu au luat bacul.

| RAY a răspuns:

Cunosc stundenti cu diploma de bac care au facut facultate de IT si habar nu au de acest domeniu,ma apuca rasul cand merg prin altex si aia se lauda cu facultatea lor da habar nu au de nimic, in concluzie conteaza ce stii,eu unu spun ca trebuie sa ai experienta,te pun in fata unui pc sa stii ce sa faci acolo,sunt copii care fac site urii,sparg serverul nasa si tot felul de minuni fara nici un bac,eu unu ca angajaor m-ar interesa ce experienta ai,ce sa stii sa faci nu diplome,da conteaza sa ai bacul luat semn ca ai invatat ceva in ani aia de liceu vad in intrebarea ta salari mai mari, vezi tu multi din ro viseaza la vila, masina foarte putin la munca, e o tara plina de puturosi, lenesi care viseaza banii dar nu fac nimic, astia cu facultate se cred patroni si vor mii de euro salar pe nimic, munca apoi banii nu gandul la banii si munca zero

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Faza e ca stundentul cu bacul luat sau cu facultatea facuta vrea sa fie el patron, el nu vrea sa munceasca, vezi tu vreun student sa vorbeasca de munca? nu ei vor banii, vila, masina

| Lioana a răspuns:

Bacul e absolut necesar dar pentru multe posturi pentru care era suficient bacul in trecut acum se cer studii superioare (facultate).
Cu bac-ul luat te poti angaja vanzatoare, secretara, operator pe calculator (dar nu oriunde) si alte posturi asemanatoare.

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Nu e adevarat asa ceva, nu are legatura una cu alta, poti lua bacul si sa nu ai habar de multe

| RAY a răspuns (pentru anonimaalee29):

Care angajatori?

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Conteaza cum privesti tu viata ca student. Daca te lasi moale si nu faci mare lucru, sa zicem ca iei licenta si iti cauti de munca, gasesti ceva pe 20 mil, dar satisfacut tot nu esti.

In schimb daca esti visator si perseverent, iei licenta te angajezi, cotinui master si inveti si altceva pe langa(gen un hobby, fotografia de exemplu) si altcumva este sa iti vina banii din 3 locuri. E doar un exemplu, chestia asta o poti face si fara facultate. Dar cum ai spus si tu, cat mai multi bani si cat mai putina munca sa fie.

| GdX a răspuns:

Cu cat ai studii mai multe cu atat ai sanse sa primesti un salariu mai mare. Bacalaureatul este foarte important.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

La cum te exprimi... sa inteleg ca tu nu ai fost student?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am fost la Facultatea de Litere încât sa ma exprim poetic

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Se pare ca ai înțeles ce am vrut sa spun, din fericire, alți nu au înțeles, bacul il iei daca ai fost atent la ore, practic este o recapitulare a ceea ce ai învățat apoi arbeit nu stat acasa sau frecat menta pe banii parintilor, Romania e plina de studenti cu diplome care habar nu au de ce au invatat la facultate

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Si eu initial ma gandeam ca nu are rost sa fac facultate. Am pierdut 3 ani prin 3-4 locuri de munca, si mi-am dat seama ca asta e viitorul meu pana mor daca nu fac ceva. Nu ma pot intretine pe mine singur, sa nu mai vorbim de sotie si copii. De aceea anul acesta am dat la facultate. Nu inseamna ca imi asigura un viitor bun, ci imi da o sansa mai mare sa schimb ceea ce sunt ca om. Nu ma bazez pe studiile din interior, o sa invat mult pe langa, nu o sa fac ca cei care termina facultatea si nu au ramas cu nimic. Vezi diferenta? big grin

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Arbeit macht frei, foarte bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream la asta, ci faptul ca vorbesti de "studenti" din exterior, ca si cum tu n-ai fi fost.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ma refer la faptul ca munca trebuie sa fie scopul unui om, ce am făcut eu sau nu, nu contează

| Cosmin86 a răspuns (pentru Yurisa):

Nu e doar un mare plus, e o necesitate ca sa intri la facultate.

Bac-ul propriu zis nu arata ca esti "capabil", mie mi s-a parut o banalitate de examen, facultatea (poli) a fost mult mai grea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Da, daca vrei sa fii doar un muncitor nu-ti trebuie bac... daca iti place sa lucrezi "cu carca", cum se zice la mine la tara happy

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu cui ii place big grin mie sigur nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Ai sanse mai multe de angajare, dar nu de salarii mai mari, ca nu ai studii superioare.