| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca in Londra romanii sunt tratati ca niste gunoaie si ca nu pot obtine drept de munca? As vrea sa ma mut in Londra...

8 răspunsuri:
| oAaaNaa a răspuns:

Cam asa ceva.

| BogdanVasc a răspuns:

Nu este adevarat. Oricum, daca te vei muta, vei vorbii engleza si nu isi dau seama ca esti roman. In Franta romanii sunt tratati urat, insa in Londra sunt sute de romani, am cunostinte acolo si castiga bine.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Chiar săptămâna trecută am avut o discuţie cu doamna dirigintă despre acest lucru.
Da, este adevărat. Românii sunt trataţi oriunde s-ar duce cu inferioritate. Doamna dirigintă ne-a spus că trebuie să fim foarte bine pregătiţi pentru viaţă deoarece aceasta este dură iar dacă nu vom face faţă străinilor aceştia ne vor strivi ca pe nişte gândaci.
Peste tot în această lume există discriminare însă noi, românii, suntem priviţi cei mai rău dintre toate populaţiile.
Dacă vrei să pleci în Londra şi nu ai vreo cunoştinţă care să te ajute, să îţi fie alături şi să te introducă în sistem, de una singură îţi va fi foarte greu să te descurci.
Nu vreau să te descurajez dar prefer să îţi adevărul decât să te mint frumos.
Cu toate acestea eu îţi doresc multă baftă. Cine ştie... Poate tu vei reuşi!

| KodrutZ a răspuns:

Mituri, am cunostinte/rude si in Anglia, si in Franta. Difera de la om la om cum esti tratat, chiar daca englezoii sint mai batuti in cap de felul lor.

| xBya a răspuns:

Romanii sunt peste tot tratati ca niste gunoaie, inclusiv in patria mama. De aceea trebuie sa demonstrezi ca tu meriti un altfel de tratament din partea lor, si nicidecum sa-ti ascunzi adevarata identitate. E mai greu, dar nu imposibil.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Nu e adevarat ca peste tot. In america sunt super oamenii cu romanii

| hummmer a răspuns:

Caută să te integrezi de pe acum în comunitatea românilor de acolo(forum-uri, chat-uri).Îţi vei găsi mai uşor de muncă şi vei avea prieteni acolo. Învaţă bine engleza(nu din filme), nu vorbi de rău regina, nu intra în conflict cu indieni/negri(sunt foarte uniţi şi nu ştii de unde ţi-o iei). Şi fereşte-te de ţiganii români.

| valentingb a răspuns:

Oamenii sunt tratati asa cum merita oriunde merg. Oamenii de valoare sunt apreciati oriunde s-ar duce. Oamenii de nimic ...intelegi. Problema ar fi acolo unde oamenii nostri de valoare intalnesc oamenii lor de nimic, care nu stiu sa-i aprecieze pe ai nostri si ii judeca pe nedrept. Nu putem spune "londonezii sunt asa", pentru ca am generaliza si asta ar fi gresit.
Eu cunosc 3 oameni care lucreaza in Anglia, 2 sunt ingineri, unul muncitor, si sunt apreciati. Da, muncesc mai mult decat englezii si sunt platiti mai prost. Dar sunt tratati ca oameni, nu ca sclavi. Sa nu uitam ca sunt imigranti, s-au dus acolo sa munceasca pe bani mai putini decat cetatenii statului acela, altfel nu ar fi fost angajati. Asa ca nu putem spune " da, sunt tratati egal" dar putem spune ca sunt tratati uman.
Si sa nu uitam de acei oameni de nimic. Se intampla sa mai ai un sef/patron de nimic. Nu toti au norocul sa intalneasca sefi de treaba.