| Frank51 a întrebat:

Este greu la medicina? Care facultate are cel mai bun viitor in privinta banilor? Sunt deschis la orice parere. Ma intereseaza sa am un viitor bun, sa nu fac facultatea doar de dragul de a o face. Mie imi place in domeniul it, dar nu cred ca se castiga atat de bine, cel putin nu in zona mea.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte greu la medicina. Se invata mult si responsabilitatea finala e mare. Nu cred ca poti face medicina daca nu esti pasionat de domeniu.

Momentan facultatile cu profil IT te pregatesc pentru cele mai bine platite cariere.

Faptul ca vrei sa faci facultatea doar pentru bani si nu dintr o pasiune pentru un domeniu pe care il intelegi iti cam contrazice afirmatia. "sa nu fac facultatea doar de dragul de a o face".

Adevarat e ca in IT nu se castiga peste tot la fel, dar te muti in zonele dezvoltate pentru IT, daca intr-adevar ai o pasiune pentru asa ceva.

| plantezridichi a răspuns:

Ohh Jesus, daca nu esti cu advarat pasionat NU te du la medicina. Am multi prieteni care chiar si-au dorit din pura pasiune aceasta cariera. Au facut pregatire in particular cu cel putin doi ani inainte de admitere si tot nu intrau sau cei care intrau nu faceau fata chit ca le placea din cauza ca e extraordinar de mult de invatat incat viata ta sociale o sa fie foarte redusa. Din simplul fapt ca ai intrebat daca este greu la medicina inseamna ca habar nu ai cu ce se mananca. Asta in primul rand.
In al doilea rand. nu alege o cariera doar pentru bani. Da, este important si aspectul asta, dar trebuie sa te gandesti ca un post de munca ar trebui sa fie placut, mai ales ca alegi sa faci o facultate in domeniul respectiv. Zici ca iti place it. Cine zice ca nu se castiga bine din it?
PS: sunt de parere ca pasiunea e inaintea banilor. happy

| Frank51 explică (pentru suntserios):

De dragul de a o face si apoi sa stau acasa, la asta m-am referit...

| AvalohAlyn a răspuns:

E cea mai grea facultate si cea mai plina de responsanbilitati profesie.Serios vorbesc.Si trebuie sa fii pasionat ca altfel nu rezisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti pasionat de medicina si intentionezi sa urmezi facultatea doar pentru banii pe care i-ai putea castiga...Ma lipsesc de asa un posibil doctor. E nevoie de vocatie, nu de dorinta de a castiga bani.

| MihaiNicu23 a răspuns:

In domeniul It e cea mai buna alegere pentru tine daca nu ai vocatie de medic sau nu te atrage asa mult medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu daca vrei sa o faci cum trebuie. Poti sa te tarasti prin facultate si cu 5, dar asta inseamna sa te joci cu vietile unor oameni.
Dupa parerea mea e printre cele mai grele facultati.
Din IT se castiga si mereu se va castiga foarte bine. Evident ca dupa ce termini facultate trebuie sa te muti din orasul tau pentru mai multe sanse, asta e un lucru pe care il fac toti studentii dupa absolvire. Ce sa faca un absolvent de nutritie sau marketing intr-un oras cum ar fi Caracal?