| anonim_4396 a întrebat:

Este Romania Tara in care se pierd talente?

Daca un tanar nu are statutul financiar ca sa faca o facultate,
Trebuie Să Se Mulțumească cu ce are.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Da. Este o porcarie + mizerie! Si daca ai bani, faci o mie de ani facultate aici, nu 4 ca in vestul Europei, pentru ca trebuie si profesorii sa suga banii de la cineva + statul.
Si stiu multi ce nu si-au putut urma visele pentru ca nu aveau tone de bani, avand in vedere bataia de joc adusa oamenilor cu preturile tampite ale tuturor bunurilor + serviciilor!
De aceea plecatul din aceasta tara plina de porci e cea mai buna alegere! Bine, ai putea si sa arunci bombe in acesti porci, dar apoi, culmea, se sesizeaza politia! Dar cand e sa ajute un om nevinovat, neah, cum sa faca ei asa ceva?!

6 răspunsuri:
| Răzvi4Deni a răspuns:

Da, în Romania se pierd talente, pentru ca multi oameni au o situatie financiara precara. De exemplu, copilul poate avea calitati înnascute deosebite, iar neavand sprijin...nu-si poate exploata talentul. Vezi de exemplu cei care nu sunt înzestrati cu un talent genetic deosebit, prin munca si prin sprijin pot ajumge sus, chiar daca trebuie sa depuna un efort mare pentru asta. Paradoxal, tot cei cu componenta înnascuta au talentul mai mare, dar neexploatat nu poate fi concrectizat. In concluzie, copilul trebuie sa-si accepte conditia, n-are de ales. De aceea viata este injusta din multe puncte de vedere.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Se pierd talente, se pierde inteligenta nationala din rea vointa. Se pierde inteligenta educata, instruita pregatita, profesionisti de mare valoare. Romanii din anumite domenii sunt f apreciati si cautati in multe tari occidentale. E ca si cum cineva planteaza, sapa, uda, creste o planta si vine unu si rupe fructul. Toate sunt indreptate spre distrugerea tarii din temelii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

De ce nu pleci mai repede?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dac-as avea unde sa ma duc...as pleca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, nu era pentru tine, voiam sa-i scriu feministei asteia, Mayar.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

?