| xcristix a întrebat:

Eu am pus prima optiune profilul electronica si automatizari la inscrieri si as vrea sa va intreb cum e la acest profil,adica eu am inteles ca se face depanare soft si hard la calculatoare, dar altii mi-au zis ca se face mai mult fizica circuite electrice, etc.pana la urma ce ore fac, si ce fac la module si ce usnt modulele si ce e ora de ip?

6 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Depinde si de univesitate : in primul an se face sigur matematica si fizica la greu, electrotehnica, si programare se face dar putina, nu asa de multa cum fac aia de la calculatoare. Se face electronica digitala, analogica, programare in limbaj de asamblare (care te ajuta la proiectarea procesoarelor etc), domotica la greu, modelare, simulare etc.

| xcristix explică (pentru laurentiu80):

Nu e universitate, ci liceu, mai exact liceul costin nenitescu din buzau

| JamesBondos a răspuns:

O sa faci analizarea circuitelor integrate! inveti semnele electronice(rezistente, condensatori, etc.) lipesti cu pistolul de lipit, faci placute di cupru si le bagi in sulfat apoi dai gaura, aranjezi piesele si atat! apoi masori cu voltmetrul, ampermerul sau cu ohmmetrul( tensiunea, intensitate sau puterea)! iar la fizica o sa faci orele normale in programa (Nu are nici o legatura in primii ani) ESTE UN MODUL FORTE FRUMOS EL.SI.AUTO. Sper sa iti placa. Succes!big grin

| xcristix explică (pentru JamesBondos):

Deci nu are nicio legatura cu calculatoarele? la acest profil scrie ca specializarea este tehnician tehnica calcul(calculatoare), deci sunt in ceata. ceea ce spui tu ca o sa facem, o sa facem pieselor din calculator?

| JamesBondos a răspuns (pentru xcristix):

Primii doi ani (9-10) vei face baza : circuite, lipiri, etc. apoi te imnparti in Tehnician operator de calcul care se ocupa cu calculatoarele si Tehnician in automatizari care este varianta mai elaborata si mai complexa din anii (9-10) ai inteles?

| Enuc_Florentina_1981 a răspuns:

Am o intrebare urgenta.va rog, ce inseamna in acest profil AEIEI, EEC SI MEE, ma puteti ajuta va rog