| Pruteanu_Alexandru_1998 a întrebat:

Eu am terminat de studiat umana la liceu, e posibil sa intru la o facultate de inginerie?
Am posibilitatea de a face facultatea in alta tara unde au emigrat parintii mei cu multi ani in urma, oare pot sa ma duc la o facultate de inginerie din Italia, daca iau BAC-ul aici in Romania.

Răspuns Câştigător
| GHoST013 a răspuns:

De putut, poti. Desigur daca iei admiterea la facultatea in cauza. Dar ai grija ca exista posibilitatea sa nu faci fata la inginerie pentru ca nu ai cunostintele necesare de mate, info, fizica si alte materii de real. De ce nu-ti cauti o facultate pe domeniul tau, in Italia?

4 răspunsuri:
| alondrakiss a răspuns:

Îți pot spune despre cineva care a terminat filologia, a intrat la o facultate de inginerie, s-a descurcat de a terminat-o.

| Mayar a răspuns:

Inginer cu umana?! Ca inginer, trebuie sa stii matematica si fizica! Daca e in domeniul chimiei, atunci si chimie! Dar la politehnici, daca vrei sa fii inginer, trebuie sa stii matematica si fizica corespunzator, pentru ca peste aceste notiuni bine stiute vei cladi multe multe altele. Daca nu ai bazele, nu are rost...
In Italia nu stiu cum sta treaba. Ar trebui sa cercetezi cum sunt la ei programele. Sigurat sunt fise pentru fiecare materie pe site.ul unei facultati de acolo. Doar daca te interesezi...

| Pruteanu_Alexandru_1998 explică (pentru alondrakiss):

Si cum a reusit?

| alondrakiss a răspuns:

Am uitat sa spun că a studiat în limba romana.