| adrianamaria231 a întrebat:

Eu,as vrea sa devin ospatarita...pai si nu prea stiu vreau o parere despre aceasta meserie:o fi buna
o fi rea de suportat
(vreau sa stiu parerea) happy

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

E bine.Depinde unde te angajezi.Dar daca nu ai habar deloc de aceasta meserie mai bine alege-ti altceva.Se cere tupeu si indemanare.

6 răspunsuri:
| Anonima240 a răspuns:

Mi se pare ok, atat timp cat lucrezi undeva unde oamenii sa te respecte nu sa te injure dupa ce la dai comanda.

| VictoriaWest a răspuns:

Mai bine nu caci este destul de rau... gindeste-te cum te comportai tu un copilarie cu ospatarii sau cum spargiai canile din restaurant, de exemplu odata cu o prietene am glumit pe fata un ospatarete de la andy's s-a inrosit dar a zimbit apoi si ea

| facepalmlol a răspuns:

In primul rand, de ce ai vrea sa devii ospatarita cand sunt atatea job-uri respectabile si mult mai banoase, cu un prestigiu mai mare, etc?
A fi ospatar nu-i chiar atat de simplu. Exista si scoli profesionale pentru asa ceva, dar cred ca si cursuri.
Nu sunt de parere ca te poti angaja din prima la un restaurant respectabil cu clienti pe masura, asa ca s-ar putea sa ajungi si intr-un loc in care vei fi batjocorita, pipaita chiar ( de, ei sunt clienti trebuie sa-i respecti si nu-i poti plesni) si bineinteles imbacsita de o amestecatura de mirosuri de mancare, fum s.a.m.d.
Unii spun ca este o meserie frumoasa pentru ca te poti angaja oriunde in lume. Dar, sa fim seriosi, cand cineva te intreaba ce muncesti si tu raspunzi ca esti ospatar, te simti destul de aiurea. Nu e ca si cum ai spune ca esti ziarist sau director, etc.

Concentreaza-te pe carte si tinteste cat mai sus.

| adrianamaria231 explică (pentru facepalmlol):

Merci chiar cred ca o sa ma ajute aceste cuvintewinking

| pastru009 a răspuns:

Buna Maria.Sunt multe puncte de vedere pe care trebuie sa le vezi(sefii, colegii, salariul, genul de restaurant, parerea ta despre slujba-nu numai a noastra- etc.).
Niste sfaturi:
1. http://adelaivascu.wordpress.com/2012/08/24/meseria-de-ospatar-opinii/
2.Acel site care ti-a fost prezentat este o opinie a unui om si dupa parerea mea este o opinie cinstita.Adevarul este ca trebuie sa iti placa aceasta slujba la nebunie, incat sa risti atat de mult(salariul).Pe langa salariu, fireste, mai primesti bacsis din partea clientilor.
3.Restaurantul este important. Locatia lui.Desi este unul elegant sau mai traditional,conteaza sa nu se afle intr-o zona raufamata si plina de oameni necivilizati, caci altfel poti avea de suferit intr-un moral(jigniri etc.) sau fizic(viol, vatamare corporala, furt etc.).
Cel mai bine este sa intrebi proprietarul/seful restaurantului si angajatii, fiindca seful poate fi un om disperat dupa personal si ar putea minti in toate modurile pentru ca el sa obtina angajarea ta in propriul sau restaurant.
4. Dupa parerea mea, pari o fata care tine cont de ceea ce zic ceilalti oameni-pui la suflet cuvintele-.De aceea, iti spun sa iti alegi cu grija zona in care restaurantul se afla, restaurantul si niste informatii despre clientii pe care ii are respectivul restaurant(sunt galagiosi?; sunt respectuosi?; sunt nepoliticosi? etc.), fiindca acestia te pot barfi sa stii, indiferent ca au sau nu informatii reale despre tine si trebuie sa ai grija.
5.Deseori vad ca majoritatea utilizatorilor ne cer pareri, inainte de a si le forma pe ale lor si nu mi se pare bine asa ceva.Maria,cand tu mai pui o intrebare si vrei o parere/sfat, intai spune-ti punctul tau de vedere sa vezi daca utilizatorii sunt de acord cu el si astfel acestia nu s-ar mai obosi scriind ceva la care tu deja te-ai gandit.
Dar ti-o formezi(parerea) pe cunostintele tale: adica nu ti-o formezi de pe alte site-uri; intai citesti ce spune altcineva si dupa te gandesti ca e buna varianta lui. Poate exista altele mai bune.De aceea intai iti gasesti tu parerile tale si daca una ti se pare corecta desi nu esti sigura intrebi pe TPU, si noi te vom ajuta.
Sper ca te-am ajutat. :) O seara placuta(ma rog dimineata ca este 1: 10 a.m.) :)).
Aaa, da si daca esti ospatarita trebuie sa stii engleza.;)