| Polistfever a întrebat:

Eu nu prea îs cu socotelile, cam cât câștigă un roman pe zi brut?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De ce te-ar interesa salariul brut, atata timp cat salariul cu care ramai in mana este salariul net, cel brut e umflat cu pompa dar nu e cel real!
Salariul brut este mai mare decat salariul net, pentru ca salariul net reprezinta castigul salarial, banii cu care ramai dupa plata contributiilor sociale si a taxelor la stat si dupa aplicarea sporurilor, daca e cazul de sporuri.

In Romania salariul minim brut este incepand cu 13.01. 2021 de 2300 de lei si cel net undeva la 1386 lei

1386 lei/luna impartit la 21 de zile lucratoare (in medie) egal 66 lei /zi

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prea putin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care român, că sunt salarii de tot felul. Brutul nu contează, contează ce în mână.
https://www.paylab.ro/informatii-calculator-salarii

| Frank51 a răspuns:

M-ai făcut să râd pentru 2 secunde laughing

| Polistfever explică (pentru sadrian46):

Voiam să știu cât e brut adică înainte de taxe.

| Polistfever explică (pentru Simpatic):

Pai uite care e faza. Eu lucrez la Tazz de aproape 2 săptămâni ar trebui miercuri-joi sa primesc salaru și în meseria asta cât câștigi pe zi variază foarte mult, mie in aplicație îmi apare cat am făcut pe zi brut. Vreau sa îmi fac un target o anumită suma pe care vreau sa o câștig pe zi pentru că eu calculez totul în timp. Să zicem vreau 150 de lei brut doar din comenzi fara bacsis. Daca fac suma asta in 5 ore nu mai lucrez in ziua respectiva, dar poate o fac in 6, 8, 10, 12 ore sau poate trebuie sa bag și Sâmbătă și Duminică sau poate merge așa de bine că bag doar de luni până joi. Aici totul dar absolut totul nu e bătut în cuie acum că văd care e treabă cu ochii mei.

Răspuns utilizator avertizat