| grab a întrebat:

Exclusiv pentru 16+!

Ce parere aveti despre motivele care sunt invocate atunci cand tinerii pica BAC-ul?

A se folosi ca suport de discutie postul de mai jos.

Am spus sa citeasca doar cei de peste 16 ani pentru ca aia mai mica vor intelege doar injuraturile si expresiile deocheata, nu si esenta :)

Spor!

http://opencube.ro/......zut-la-bac

Răspuns Câştigător
| irrumator30 a răspuns:

Hai ca ti le zic eu:

1. elevii sunt indisciplinati si neatenti in sala de curs la ore. daca ar fi putin atenti ar prinde informatia de nota 5-6, iar daca ar repeta o data acasa ar fi de 7-8. Copiii nu invata deloc. Asta e principalul motiv. Sa ajungi in clasa a XII si sa nu stii ce e ala trop, adica figura de stil?

2. profesorii nu stiu sa predea, unii, si atunci informatia nu ajunge la elev cum trebuie, iar ei nu sunt nici stimulati cum trebuie din punct de vedere financiar. un profesor bine stimulat financiar stie sa isi dea interesul ca prestigiul sau sa ramana nestirbit, in crearea de plus valoare.

3. parintii ii lasa pe copii sa se obrazniceasca prin lipsa educatiei copilului... vezi cei 7 ani de acasa. copii merg asa bezmetici si obraznici la ore si nu asculta de autoritatea profesorului.

4. profesorul nu are autoritate i fata elevului, adesea e batjocorit, umilit sau chiar batut, in zilele noastre. in aceste nici profesorii nu-si dau interesul sa-i disciplinezesau nu pot.

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Bine, scuze se gasesc tot timpul.

| grab explică (pentru sublime89):

Atat ai avut de zis? asta stiam deja. Mai baga o fisa!

| irrumator30 a răspuns:

Se pune prea mult baza pe un examen de Bacalaureat, un examen de cunostinte generale pentru admiterea la o facultate. Facultatea nu mai obligatorie, facultatatea e pentru cine poate sa o faca, cine biruie. Prin facultate creezi elitele unei tari. Admiterea la facultate trebuie facuta prin examen din cunostintele din materia respectiva sau redactarea unui eseu pe o tema data. Asa iti dai seama cine merita sa faca facultate, si cine are creier de gainasi nu-l duce bibilica nici cat o ceapa degerata. Asa alegi graul de neghina!

Nu toti absolventii de liceu trebuie sa aiba facultate. mai trebuie si sapatori de sant, spalator de vase in bucataria unui restaurant, maturator de strada, spalator de closete.

Se pune presiune foarte mare pe un elev care nu a invatat nimic in cei patru ani de liceu. Pai e clar ca daca nu invata, i se pare foarte greu subiectul. logic, nu?