| RandomJ a întrebat:

Există cineva care studiază la facultatea de limbi străine? Dacă da, ați putea să îmi spuneți dacă are vreo noimă să fii traducător sau interpret, în cazul meu, de limba chineză simplificată?

https://www.google.com/......-2021/amp/

Am afișat link-ul fiindcă aici este una dintre dovezile că are un potențial pentru viitor, deși sunt puțini traducători. Nu doresc pesimism, trebuie profitat de faptul că sunt mai puțini și cererea crește

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cererea nu creste, ca acei putini traducatori nu mor maine sau dispar, ei continuand sa profeseze pana la pensie, deci pe urmatorii 30-40 de ani sunt destui traducatori de chineza care ar putea sa faca fata la 1-2 documente care apar saptamanal sau lunar.
Ideea este sa cauti o profesie care iti da de lucru zilnic si poti sa fai un salariu bun, nu sa cauti ceva rar, unde prinzi de munca 1 data pe luna.

Chineza este pe sfarsite in lume (exceptie face China unde va continua sa se foloseasca, ca deh, este limba lor materna), fiindca acum totul calatoreste peste hotare "blingual", adica cu formular dublat chineza si engleza.

| RandomJ explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg că traducerea documentelor nu ar fi o idee bună, dar despre tradusul cărților din chineză în română?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RandomJ):

Nu mai este nevoie, ca vin traduse deja in engleza.
Ti-am explicat deja, ca tot ce iese din China este tradus in engleza, de multi ani.
Ei s-au pregatit de transormarile astea si ca sa cucereasca lumea internationala, engleza este obligatorie in scoli.
Cine nu o face in scoala, face meditatii acasa, dar sunt extrem de meticulosi si toti care magazine pe aliexpress, amazon, ebay si toate site-urile chienzesti internationale, toti vorbesc engleza si scriu in engleza.

| RandomJ explică (pentru Violleta2022):

Atunci va trebui să mă bazez pe araba standardizată, nu sunt prea mulți vorbitori de arabă-engleză sau arabă-română

| Violleta2022 a răspuns (pentru RandomJ):

Si aia este deja cam in aceeasi situatia cu chineza.
Limba internatioanla este engleza!
bazeaza-te pe engleza si fa-ti o cariera din ea, ca-i mult mai importanta decat araba, chineza sau orice alta limba fara importanta.