| flavius2k17 a întrebat:

Exista facultate de it. gen computere si aste FARA MATEMATICA

16 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai cum sa înțelegi informatica dacă nu ai cunoștințe de matematica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

NU
Exista doua variante mari și late în domeniul IT. Fie o facultate de info și Automatica și Claculatoare. În ambele cazuri faci destulă matematica

| Mayar a răspuns:

Matematica faci doar in primul an la o singura materie. Matematica de baza ma gandesc ca oricine stie...
Dar daca vrei sa mergi pe securitatea informatiei, algoritmi, etc - iti trebuie cunostinte de matematica. Insa poti merge pur si simplu pe programare - software developer - de tool-uri unde pur si simplu trebuie sa stii ceva limbaje de programare: C, C++, Java, C#, etc. Si la alea nu iti trebuie nicio matematica.
Deci poti merge la universitate de informatica. La politehnica o sa intalnesti mai des matematica, dar nu e ceva imposibil, daca iti dai silintawinking Se poate, e dowable big grin

| uchihasasuke09 a răspuns:

Nu deoarece fara gandirea matematica si notiunile de matematica nu poti intelege informatica.Deci incearca sa te "imprietenesti" cu ea chiar daca la inceput nu iti place matematica poate ajungi sa iti placa.

| Frank51 a răspuns:

Daca nu intelegi matematica... cum sa intelegi programare laughing Crede-ma ca fac de 4 luni, am invatat si acasa 4-5 ore pe saptamana, + cursuri, laboratoare, si tot mi-e foarte greu. Si matematica este destul de usoara, mai ales daca ai fost atent in liceu, deci daca vrei IT du-te spre mate-info, daca vrei sa iti fie si mai greu atunci du-te pe inginerie, unde ai si fizica big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mayar):

1. Faci matematica măcar 3 cursuri.
2. Nu se face matematuca de baza cum crezi tu ci algebra și analiza matematica de nivel M1 în continuare a ce se face la liceu.
3. În limbajele alea pe care le ai înșiruit tu ce crezi ca faci, nu tot algoritmica... Crezi ca dacă știi sintaxa unui limbaj de programare o sa poți face ceva fără o gândire analitica dezvoltata de matematica?
4.nu exista universitate de informatica. Fa diferența între facultate și universitate.

| Mayar a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca se face algebra si analiza matematica, am facut politehnica in calculatoare.

| Adryan17 a răspuns:

Daca vrei sa devi programator: Cauta tutoriale de C# pe site-urile Lynda sau Udemy. (am zis C# ca mie mi se pare un limbaj de programare mai ok, cu potential si cautat.)
Daca vrei sa devi frontend developer: Pe aceleasi site-uri cauta tutoriale pentru: HTML, CSS, JavaScript

Poti invata singur. Tutorialele sunt lectii video in care se explica foarte bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Sa iveti calculatoare FARA sa faci calcule? laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

De fapt cu toții ne înșelam. Exista facultate de info unde nu trebuie sa știi mate. La Spiru Haret. Adică nu e nevoie sa știi nimic laughing

| tx123 a răspuns:

Programarea fara matematica e ca si cum te ai duce la KFC sa mananci salata.

| andreiminion a răspuns:

Nu deoarece informatica este legata de matematica. Daca nu ai cunostinte in matematica nu ai cum sa stii sau sa inveti informatica

| Alex1234567675675 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ba da! Informatica e doar cu procese calcule in calculator!

| Alex1234567675675 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Ba da poti

| Alex1234567675675 a răspuns (pentru Bula):

Exista calculator si ar trebui sa stii doar matematica de baza!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alex1234567675675):

Si ceea e matematica.
Si "baza" inseamna natura problemei de rezolvat.