| rock2191 a întrebat:

Exista o asociatie unde te poti inscrie ca voluntar si sa pleci in alte tari unde sa ajuti oamenii?
Adica tu doar sa ajuti iar cazarea si restul sa fie platite de catre asociatie?
De exemplu sa pleci in Africa unde sa lupti inpotriva foamei...
Si nu doar atunci cand sunt dezastre, sa traiesti asa.big grin

6 răspunsuri:
| popadrian96 a răspuns:

Da sigur, parerea mea, da funda

| rock2191 explică (pentru popadrian96):

Pai care?

| mgtow a răspuns:

Crucea rosie face asta dar fara salariu si sa stai plecat doar cu cazare si mancare ce rost are?

| rock2191 explică (pentru mgtow):

Pai treaba e ca eu vreau sa traiesc asa
mai bine decat somer si ajut oamenii

| mgtow a răspuns:

La mine sant 2 variante protectia civila care merge la evenimente importante gen meciuri, dezastre naturale, accidente rutiere si patruleaza in oras imbracat si cu statie chemi politia la nevoie sau crucea rosie care are mai multe functii. La protectia civila iti da mancare si te mai califica in timp fara sa platesti dar in Romania nu stiu eu daca e asa ceva, du-te in armata si acolo ai salariu, ajuti oamenii fiind militar si ai salariu fara sa cheltui poti strange bani.

| OoBunnyoO a răspuns:

Exista asociatii care fac lucrurile astea in afara de Crucea Rosie si cele enumerate mai sus, este si Greenpeace care face lucrul asta. Insa aceste excursii se organizeaza pe termen limitat si tot vei sta in Romania. Nu mergi din tara in tara, pentru ca nu exista asociatie care sa aiba banii necesari sa plimbe diverse persoane pe tot parcursul anului in diverse tari, sa le asigure mancare si un adapost. Organizeaza exursii insa pe cateva saptamani sau luni. Daca ar exista ce iti imaginezi tu, toti am fi voluntari in astfel de asociatii. Tot ai nevoie de un job al tau. Fie ca lucrezi pentru organizatia respectiva si esti platit, insa tot ai nevoie de venituri proprii pentru ca pe perioada sederii tale aici sa ai unde sa traiesti si din ce sa traiesti.