| RW a întrebat:

Experiente din facultatea de drept? A da sau nu la drept?

15 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Buna intrebare. E o facultate grea, iar dupa ce o termini, devine si mai greu.
Ce vrei de la viata?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-are rost să o faci dacă nu ești cu adevărat pasionat de domeniu.

| Frank51 a răspuns:

Merge daca ai parinti bogati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Ce sa mai zicem de Medicina unde un an de facultate ajunge la 7000 lei? 7000x6=42000 lei. La Drept e maxim 3200 lei pe an si sunt doar 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă faci Dreptul si exersezi mult pentru Barou poti intra in avocatura cu siguranță.

| Ofiintă a răspuns:

Doar tu poți răspunde la întrebare. Depinde în mare măsură de tine. În cazul în care asta îti doresti cu adevarat. Dacă nu, eu zic să te reorientezi.
Mai ai nevoie și de noroc câteodată.
În prezent facultatea nu îți asigură un loc de muncă.
Trebuie să știi însă faptul că, este o facultate, dacă nu grea atunci extenuantă. Va fi necesar să ai un psihic puternic.
Evident că te vei intreba dacă merită atâta trudă, consum psihic, timp dedicat învătării.
Ai nevoie de motivație.

| aXy99 a răspuns (pentru Frank51):

Ce treaba are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da sau nu la drept? Aceasta este întrebarea! laughing

Sincer, Facultatea de Drept ar fi cea mai bună soluție dacă ești persoana care se bate cu pumnii în piept pentru dreptate. E ca și la muzică, dacă n-ai vocație, n-ai ce căuta.

Răspunsurile date de ceilalți pe tot internetul: "e facultate grea", "Baroul e nașpa", "îți prinzi urechile"... Dacă o facultate ți se pare "ușoară" și "cool", e clar că o faci degeaba.

Dreptul presupune multă muncă, dar și vocație. Îți trebuie rezistență la oboseală și muuultă cafea.winking

Dar da, merită!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Facultatea de Drept este grea (mai ales la stat). Trebuie să fii cu adevărat pasionat de acest domeniu pentru a avea o carieră strălucită (procuror, judecător, avocat). Am foști colegi de liceu care s-au realizat frumos dar și care stau cu diploma în buzunar de ceva vreme. Din păcate nu prea îți asigură loc de muncă și cu greu găsești ceva care să merite. De exemplu ca să fii admis la INM e foarte greu. Unii încearcă ani de zile și nu reușesc. Ca să intri în avocatură, la fel e greluț pentru că trebuie să fii întâi avocat stagiar și să găsești pe cineva care să te accepte lângă el să înveți iar când devii avocat definitiv trebuie să îți găsești singur proprii clienți, ceea ce la fel e dificil pentru că oamenii preferă în general avocații cunoscuți deja.
Gândește-te bine la viitor. Dacă îți place domeniul și te pasionează, poți merge cu încredere, dacă nu...Mai te gândești la alte variante.
PS: poți încerca un lucru foarte simplu - citește de curiozitate puțin din Codul Civil și Codul Penal și vezi dacă ai putea învăța ce e acolo.
Toate cele bune și succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa se aplice pe tine dialectica hegeliana pana o sa ajungi la ultimul stadiu al cunoasterii: inovatia

| Frank51 a răspuns (pentru aXy99):

Nu e la fel de ușor ca și când dai la litere sau programare, unde este cerere foarte mare. La drept trebuie sa ai și alte combinații, altfel îl faci degeaba, dacă nu ai vreo influență va fi foarte greu să îți găsești de lucru.

Dacă in schimb ai banii, iți deschizi tu o afacere și scapi de stres, eu la asta m-am referit.

| aXy99 a răspuns (pentru Frank51):

Ce afacere sa iti deschizi? Daca vrei afaceri, nu te duci la drept.

| Frank51 a răspuns (pentru aXy99):

Cabinet avocatură, notar, șamd, chiar trebuie să ți se explice tot?

| aXy99 a răspuns (pentru Frank51):

Si astea sunt singurele meserii pe care le poti practica dupa drept, nu?

| Frank51 a răspuns (pentru aXy99):

Daca stau sa ma gandesc mai bine ai dreptate. Decat sa te complici cu o companie mai bine nu, asta daca bineinteles esti bun si iti gasesti de munca.