| anonim_4396 a întrebat:

Facultatea de Drept necesita un timp mai mare alocat invatarii materiei sau ea este la fel ca celelalte facultati?

9 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Facultatea de drept și aia de medicina sunt cele mai grele facultăți care exista. Și ca să îți răspund direct da, ele necesită un timp destul de mare alocat studiului

| SetYourselfFree a răspuns:

Din cate am inteles facultatea de drept este foarte grea, ai de invatat carti de 1000 pagini la o singură materie.sansele sa lucrezi in domeniu sunt foarte mici aproape de 0 daca nu ai pile.cineva zicea ca din promoția lui, la IMN au intrat 10 din 600.la barou ai "sanse" mai mari sa intri.la cluj promovabilitatea la concurs a fost 6, 2%. După ce intri faci practica 2 ani pe lângă un avocat unde trebuie sa dai bani grei ca sa te învețe meserie.si crede-mă cunosc persoane cu facultatea de drept care acum lucrează ca si ospătari asa ca nu te încurajez sa o faci daca nu ai si niste pile în domeniu.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da. Ai mult de invatat (extrem de multe legi etc) si e una din cele mai grele facultati.

| tonyc7 a răspuns:

Cu siguranta da. Si aici chiar esti nevoit sa tocesti pe ruptelea, adica sa inveti mecanic multe chestii. Pentru ca doar asa iti va intra in cap. (Mi-a spus-o chiar un prieten avocat).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SetYourselfFree):

Cum adica sa ai pile? Adica sa ai noroc? Gandeste-te ca anual 100 si ceva de studenti termina facultatea.Acestia au toti pile? Este foarte greu, dar nu imposibil. Daca stii sa iti organizezi timpul poti sa fii si cu materia la zi.Tu de unde ai auzit toate astea?

| Eireann a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu as spune si arhitectura.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Eireann):

Nu te contrazic pentru ca nu știu ce e la arhitectura. Dreptul și medicina sunt "celebre" ca fiind dificile

| Eireann a răspuns:

"Celelalte facultati" sunt de 100 de feluri. E o facultate solicitanta dar nu ai laboratoare, nu trebuie sa faci 2 luni de practica in fiecare vara. Dar e concurenta foarte mare dupa ce termini, acum sunt facultati de drept in orice oras mai rasatit, plus multe private.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cunosc doi absolventi de facultate de drept care au facut-o la distanta pe baza de referate luate de pe net. Dar daca ii intrebi ceva despre problemele juridice crezi ca esti la biserica: cand pui tu intrebarea se inchina ei, iar cand raspund ei te inchini tu.