| gongsterbeep a întrebat:

Facultatea de drept se poate face si cu frecventa redusa?'Si daca da, pot sa ies avocat? Si cam cate ore as face pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| Honestevivere a răspuns:

Salut!
Sigur că da! Este posibil, însă ai nevoie implicit de o dipomă de licență si/sau examen de licență.
Un la doilea lucru este modul în care te pregătești. De regulă examenele de intrare în profesia de avocat (U.N.B.R) sunt extrem de dificile și necesită o perioadă îndelungată de pregătire. La fel se aplică si celorlalte meserii precum ar fi : Judecător, Notar, Procuror, Executor judecătoresc, lichidator judiciar, practician în insolvență, și alte de asemenea.
Te sfătuiesc să aloci o buna perioadă de timp pentru pregătire, și nu numai. Oratoria este foarte importantă, este necesară în domeniul juridic.
Sper că te-am putut ajuta! O zi bună în continuare.

3 răspunsuri:
| Honestevivere a răspuns (pentru Honestevivere):

Iar cu privire la ore, depinde de Universitate/Facultate.
Din păcate nu pot să îți răspund cu privire la acea întrebare.

| minrest a răspuns:

Nu vad cum sa ai rezultate atat de bune, la frecventa redusa, ca sa mai iesi si avocat. La frecventa redusa, faci trei, patru ore de tutorat, sambata.

| Yurisa a răspuns (pentru minrest):

Exact