| dawsonxl a întrebat:

Feluri prin care sa fiu mai productiv? Din experiente personale, multumesc.

Răspuns Câştigător
| BobTheCat a răspuns:

Pe mine ma ajuta sa folosesc programe precum "Forest - stay focused" (ca sa nu ma las distrasa de alte aplicatii). De asemenea, imi pun muzica LO-FI pe fundal si incerc sa ma concentrez pe ce am de facut (daca vine vorba de studii).
Ai putea incerca si tehnica Pomodoro daca nu te poti focusa pe perioade lungi de timp!
O alta tehnica utila ar fi sa incepi cu lucrurile mai dificile/importante si sa treci treptat la cele mai usoare. Personal, aceasta metoda m-a ajutat enorm!
Desi nu am aplicat aceasta metoda, ai putea sa intocmesti liste cu obiective. Din cate am inteles, merge la unele persoane (desi nu pot sa zic ca este chiar stilul meu).
Sper din tot sufletul ca te-am ajutat. Mult succes! happy

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Liste.
azi trebuie sa fac x, y, z
maine trebuie sa fac a, b, c

| Eusuntingineru a răspuns (pentru suntserios):

Buon

| Eusuntingineru a răspuns:

Te trezesti mai dimineata, ora 6 si de aici...

Bula
| Bula a răspuns:

Exersare, muuuuulta exersare!

| dullcat a răspuns:

Adopti un obicei si te tii de el timp de minim o luna de zile, ca sa-l prinzi, altfel vei renunta.Ideea de baza e sa-ti dedici macar 5 minute pe zi.De exemplu, sa zicem ca vrei sa citesti.Pare putin, dar alea 5 minute sunt obligatorii, preferabil in acelasi interval orar dimineata sau seara, cum doresti.In felul acesta te obisnuiesti psihologic si poti creste peste cateva zile la 10 minute, cand vezi ca nu e asa de greu si iti place.Indiferent de ce spune lumea, in functie de etapa vietii in care te afli, poate fi mai usor sau mai greu sa incluzi chestii productive in rutina ta.Atat timp cat ai vointa, iti aduni energia si vorbesti cu propriul sine asa cum i-ai vorbi unui prieten, adica incurajator, cu calm, vei avea succes.

| Eireann a răspuns:

Eu imi fac o lista cu ce vreau sa fac intr-o saptamana, dar incerc sa nu pun nimic super dificil si le pun proritati -rosu ce trebuie rezolvat neaparat, galben ce e necesar dar nu urgent si verde ce fac daca ramane timp. Degeaba zic ca Sambata fac curatenie generala in toata casa si toate dulapurie ca nu am timp fizic deci mai degraba imi setez ca fac curatenie generala in bucatarie, baie si dulapul de pe hol si celelalte le las pe alte zile. Plus imi setez o mica recompensa, un ruj, un parfum, o iesire in oras, o zi de daycare pentru caini ( ii iubesc din tot sufletul dar uneori imi prind bine 8 ore de liniste).
Fac asta din Septembrie anul trecut si merge destul de bine, nu perfect.

| Magie2525 a răspuns:

Gândește - te la ce credință -religie sau filosofie de viață - ai și dacă merită să ți - o schimbi sau nu.

| Etoilefilante a răspuns:

Cu un program

| MarianWLF a răspuns:

Culcatul devreme, nu faceam asta pana m-am apucat de sport, si e o diferenta imensa cand la 9-10 esti in pat, ai mai multa energie cand te trezesti, nu e acelasi lucru ca atunci cand te pui la 1-2 noaptea, chit ca dormi pana mai tarziu tot obosit esti.

| Simpatic a răspuns:

Ca sa fii mai productiv hmm? pai as zice sa urmeazi sfaturile lui Sf. Petru :

"sa nu fumezi, sa nu bei, droguri sa nu iei!"

| frizzyhair a răspuns:

Eu sunt adepta listelor, am o satisfactie imensa cand tai ceva de pe lista. Dar acum exista si foarte multe aplicatii gratuite care te ajuta sa fii productiv.