| Gaby212 a întrebat:

Fratele meu mai mic da la anul examen de admitere la facultate. Vrea sa mearga la Limbi Straine Aplicate si ma intrebam daca e un domeniu bun pentru viitor...
Eu sunt la Facultatea de Istorie si l-am indemnat si pe el sa vina, dar a zis ca nu ii place.
Are ceva sanse sa reuseasca in viata?
P.S. Parintii tot trag de el sa mearga la medicina

10 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Da, atat timp cat se duce pe limbi rare (araba, suedeza, koreana) din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am văzut că-s 80 pe loc la Universitate, dar habar n-am de ce. laughing
Dacă face arabă are mari șanse să fie recrutat de șmecherii ăia mari ai lui Hellvig și să facă ceva. big grin

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Conteaza ce limbi. Cu istoria chiar nu stiu ce faci

| Gaby212 explică (pentru supadeceapa):

Eh,vreau sa merg in parteneriat cu un geolog, ca sa ajung sa predau la o facultate.

| Gaby212 explică (pentru Yurisa):

Pe langa engleza si franceza, vrea sa studieze chineza.E ok?

| minrest a răspuns:

Draga colega, dar tu ce faci? Iti faci o formatie intelectuala solida, in stiinta indragita, asta da. Poate o sa lucrezi istorie, dar numai cativa din an vor putea sa faca asta. Daca el nu o ibeste pe zana Clio, nu ai ce sa ii faci. Eu am facut ambele facultati, Limbi Straine si Istorie, la UB, si toti colegii mei de an s-au angajat bine, dar cei de la Istorie in general la firme care nu au legatura cu istoria. Lasa-l sa faca cei ii place, la limbi straine gaseste chiar mai sigur ce sa faca. Acuma, sa nu crezi ca acolo se invata doar sa vorbesti limbile respective; pe langa filologie inveti literaturile respective, operele mari si critica literara.

| minrest a răspuns (pentru Gaby212):

Asta inseamna ca mergi pe preistorie, si parteneriatul e legat de uneltele de piatra. O sa faci articole si un doctorat interesante, dar nu poti sti sigur ca vei ajunge sa predai preistorie la facultate.

| Gaby212 explică (pentru minrest):

Oricum,vreau sa fiu profesor.

| minrest a răspuns (pentru Gaby212):

Foarte buna treaba. Succes, in primul rand la primul plan, de a preda la facultate.

| Gaby212 explică (pentru minrest):

Multumesc.
La istorie nu e importanta facultatea pe cat de important e masterul, asta clarifica domeniul de lucru.