| SerbanElyan a întrebat:

Funda! As vrea sa imi spuneti si mie toate (sau cat de multe posibil) dintre meseriile care se pot face, urmand un profil de mate-info. Si pentru care dintre ele imi trebuie fizica. P.S.: Sa aiba legatura cu calculatorul sau sa fie pe undeva pe aproape... happy happy

6 răspunsuri:
| Park1Suin a răspuns:

Matematician,fizician,informatician,programator.

| tr3ig a răspuns:

In primul rand nu trebuie neaparat sa profesezi, daca termini liceu de mate info

in al doilea rand daca faci unu bilingv, poti sa profesezi si ca profesor de limbi straine, sau profesor de info pentru 1-8 cred in urma atestatului obtinut, si un modul pedagogic.

in al treilea rand daca termini mate info, poti sa urmezi dupa o facultate de mate-info si sa profesezi ca si programatorwinking(am un fost coleg de clasa din liceu care a continuat pe informatica si la facultate si acum lucreaza ca programator si are 30 de mil salariu in mana), mai poti sa lucrezi in orice domeniu legat de calculatoare.

eu spre exemplu am terminat mate info la liceu dar nu am continuat si nu profesez pe domeniu respectiv, faci ce iti place. bafta

| SerbanElyan explică (pentru tr3ig):

Ma gandeam si eu sa fac facultatea dar spuneam ca vreau sa incep cu profilul de mate-info... Dar totusi ramane o intrebare. Alte meserii asemanatoare? Pe profilul asta se face fizica?

| tr3ig a răspuns (pentru SerbanElyan):

Depinde de liceu, eu la mine la liceu faceam 4 ore de matematica, 4 ore de fizica, 4 ore de informatica, 3 ore de chimie si bine inteles 4 ore de romanawinking, si dupa restul. da asta depinde de liceu. iar ca inceput poti sa incepi orice alt profil, spre exemplu eu am terminat mate info la liceu iar faculta am terminat masuratori terestre si cadastru specializare inginerie geodezicawinking nu are absolut nici o legatura una cu cealalta. faci ce vrei ce iti place. oricum pana termini liceul o sa te mai razgandesti stai linistitwinking

| DeKoniec a răspuns:

Profesor, informatician, informator IT, fizician,

| Exilee a răspuns (pentru Park1Suin):

Ei nalaughing. Numai atat?raised eyebrows. Mate-info deschide portile pentru orice domeniu, chiar si pentru umanwinking.