| syjey a întrebat:

Funda:Facultatea in Danemarca, pareri?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Se practica de vreo 5-6 ani incoace studiul in nord, odata ce tarile nordice au semnat cu statul roman o pleiada de proiecte educationale ce asigura studentilor romani o gramada de facilitati. In primul rand vorbim de facultati MULT mai bine dotate din toate punctele de vedere. Vei fi de-a dreptul socat la inceput. Laboratoare de ultima generatie functionale 24/7 pentru studenti, accesibile si noaptea pe baza cardului de student pe care il vei primi. Vei avea astfel acces la informatie oricand doresti. Sali de curs de un comfort mult superior celor de aici, ore strict pe limba engleza, profesori straini ce nu vor face astfel diferentieri intre studentii danezi si cei veniti din restul lumii precum si curricule mult mai bine inchegate. NU vei plati taxa de scolarizare iar admiterea va fi pe baza de CV (ai nevoie evident sa iei bacul, sa ai cambridge-ul luat si sa mai ai cateva ''reusite'' in curriculum vitae-ul tau). Viata in Danemarca e scumpa, majoritatea studentilor optand pentru un job acolo. Avantajele unui job pe timpul studentiei consta in faptul ca nu vei plati impozit statului danez atata vreme cat esti student. Sunt job-uri bine platite. Ca sa iti faci o idee in mare, ti-ar trebui cam 1500E pe luna care sa acopere chiria, utilitatile si un lifestyle decent. Merita sa studiezi in nord, ti se deschid apoi o multitudine de alte optiuni si in plus e o experienta de viata reusita.

2 răspunsuri:
| dudu13 a răspuns:

Wow! Suna foarte interesant. avem si eu de gand sa ma duc la faculta in Suedia sau Olanda, dar am renuntat la idee. Mi se pare o idee foarte buna sa faci facultate in alta tara. Bravo!

| syjey explică (pentru dudu13):

Si de ce ai renuntat?