| anonim_4396 a întrebat:

Heeey TPU imi ziceti si mie ce ar fi mai bine sa ma fac pentru ca ambele meseri imi plac la fel de mult contabila sau doctorita?

6 răspunsuri:
| and29 a răspuns:

Eu sunt doctor

| dydydeea a răspuns:

Eu as zice sa te faci doctorita( deoarece e mai bine platita meseria asta)...dar asta depinde de tine...tu hotarasti! Succes in continuare!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Da,asa e,meseria de doctor e mai platita, dar ceea ce faci trebuie sa iti placa in adevaratul sens al cuvantului. Daca ti-e frica de sange, de injectii si de tot ce tine de aceasta meserie mai bine nu, dar daca esti ok la capitolul asta, de ce sa nu incerci!?
Trebuie sa iti placa una mai mult din anumite puncte de vedere.Analizeaza fiecare meserie in parte, gaseste si avantaje dar si dezavantaje. Pune-le in balanta si vezi care iti place mai mult.Succes!

| Estera123 a răspuns (pentru dydydeea):

Te contrazic. Eu am terminat liceu economic si stiu cum e viata asta. Pe langa faptul o sa fii o persoana stresata, dar care trebuie sa aiba o minte foarte agera si o atentie sporita, nu o sa te bucuri mai deloc de viata (doar in cazul in care devi vreo patroana de agentie de contabilitate). Toate ca toate, dar banii sunt destul de multi.
In schimb, nu stiu care e treaba cu doctorii, dar nu cred ca se merita sa faci 6-7 ani de scoala, si sa te plateasca cu un salariu sunt 20 de milioane. Singura scapare ar fi sa pleci in strainatate si sa profesezi acolo.
Oricum, nu as opta (si nici nu am optat) pentru niciuna din meseriile astea.

| Claudiu120719 a răspuns:

Poi sa abordam problemele asa iti place sa sa ajuti un om sau doar sa ii ei bani?
esti sigura ca vrei doctorita?
este mult de invatat si o singura greseala insemna adio si dare in judecata daca te uiti la tv si vezi docotru/doctorita x a gresit x si a fost...
Sau daca iti place sangele asta mirosul se spital multe depinde ....sau daca tu ai memorie buna incat sa reti 10000000de lucruri si +tu zici pe situri ca vrei doctorita sau contabila da realitatea e alceva... chestile astea trebuie discutate cu parinti la 14ani sa stii si tu orientarea ta! putin imi pasa daca imi dai funda sau nu DAR NU UITA TI-AM SPUS MARELE ADEVAR!

| dydydeea a răspuns (pentru Estera123):

Da ai dreptate! Dar asa ma gandeam si eu: sa profeseze in strainatate! Dar in fine nu prea conteaza parerile noastre, important este ce vrea ea!