| LissaLy a întrebat:

Heei! Vreau sa ma ajutati cu niste informatii/sfaturi. 1) In domdniul farmaceutic, asistentele se platesc bine?
2) Voi pentru ce ati opta, pentru postliceala sau facultatea; si cati ani face un farmacist?

5 răspunsuri:
| Hace a răspuns:

Buna, daca tot ai de gand sa inveti te sfatuiesc sa dai la facultatea de farmacie. Un farmacist face 5 ani de facultate, iar dupa aceasta oportunitatile de angajare sunt foarte multe, in diverse arii din farma.
Ca asistent farmacist nu ai decat o optiune, aceea de a lucra in farmacii ca vanzator.

P.S. - salariile asistentilor farmacisti difera de la farmacie la farmacie.

| Mέℓℓ a răspuns:

1) Asistentele nu se platesc bine, adica in jur de 1000 lei, max 1200.
2) Eu as opta pentru facultate, fiindca la o farmacie foarte buna, un farmacist poate castiga chiar si 60 milioane ( 6000 lei), poate chiar mai mult...
Insa nu e asa usor, faci in jur de 5 ani, iar asistentele 3.
Si trebuie sa inveti pe de rost toate, toate plantele, medicamentele, la ce folosesc s.a.m.d.De asemenea, trebuie sa gandesti logic, sa stii cate ceva din chimie si biologie. Ca farmacist, nu bati bonu la casa, stai in spate si mai prepari si alifii (chestii de genul asta).
Si eu as merge pe acest domeniu.
Sper ca te-am ajutat! Succes!

| jamal000 a răspuns:

Dureaza 3 ani de zile si as opta pentru facultate> Da se castiga bine ca farmacist intre 2000-3000 lei, depinde de farmacie.

| LissaLy explică:

Si daca faci cei 5 ani de facultate, se poate sa te angajezi la o alta farmacie, pe card nu o detii tu, sau.

| Hace a răspuns (pentru LissaLy):

Te poti angaja la ce farmacie vrei. Insa te poti angaja si in companiile farmaceutice, nu doar la farmacie.