| AddynaAddy a întrebat:

Heey TPU! happy Am şi eu nevoie de ajutor pentru alegerea liceului. happy
Sunt clasa a-VII-a. Da, încă mai am până la liceu dar decât să fac alegerile în ultima clipă mai bine îmi fac o idee din timp big grin.
Pur şi simplu nu ştiu la ce liceu să dau. Ce profil?
Aş dori ceva din Slobozia sau Călăraşi.
Notele sunt bunicele, zic eu. happy Nu am "scăunele " sau "lebede. majoritatea notelor peste 8. Nu ştiu ce sa fac? Dacă ar trebui să aleg o materie preferată, care chiar imi place, aceea ar fi Biologia. Ce profil se bazează pe Biologie şi ce liceu are asemenea profil? Cu ce medie se intră şi mai multe detalii dacă se poate :*

Mulţumesc anticipat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profil : Stiinte ale naturii.
la stiinte ale naturii se fac pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
In legatura cu tezele : se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul il vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 1 materie dintre fizica, biologie si chimie.Pe langa asta acum toti elevii vor da oral la eng/franceza/germana ce prefera fiecare si info.
Ca sa faci fata la acest profil si sa ai note mari trebui sa te descurci bine cu materiile de baza:mate, fiz, chimie.

Cred ca se intra cu 8 si ceva.
Bafta happy. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce liceu din zona ta are acest profil. Vara mea merge la Hogas ( Piatra Neamt ) pentru. acest profil.

| aldaren a răspuns:

Lista completa a liceelor din Calarasi o gasesti la adresa: http://ghidcalarasi.blogspot.com/search/label/Licee