| mada001 a întrebat:

Hei,buna! Am si eu niste nelamuriri in legatura cu facultatea la care as dori sa merg.Voi ce parere aveti despre tehnica dentara si farmacie? care ar fi mai ok? Dar despre drept? am auzit ca daca termini dreptul si nu ai cunostinte, nu prea gasesti de lucru.Astept sugestii!

Răspuns Câştigător
| FoarteTareFrate a răspuns:

Buna. In drept,daca nu ai pile,cunostinte nu faci mare lucru... Daca nu ai pe cineva care sa te ridice, sa te faca cunoscut,sa ai un birou unde sa vina lumea, sa se afle despre tine. Dar daca iti doresti cu adevarat vei muncii si nimic nu o sa te opreasca. Gandeste.te cati avocati sunt, dar gandeste.te si ca nu doar avocat poti sa te faci, da e mai complicat ai nevoie de pile! In schimb, farmacie si tehnica dentara...pai,se castiga foarte bine! E mai usor de gasit un loc de munca, nu sunt asa obositoare si stresante, in drept sunt multe probleme care iti strica viata. Ti.o spune o persoana care si.a pus in cap sa dea la drept! laughing Norocul meu e ca am niste cunostinte, am pe cine sa ma bazez. E ceea ce imi place. Din toate se castiga foarte bine, dar cu siguranta e mult mai usor la tehnica dentara sau farmacie si banii sunt tot multi. Fundita?happy

11 răspunsuri:
| me1oo a răspuns:

Exact ai auzit bine, la drept gasesti foarte greu de lucru, eu te sfatuiesc sa alegi tehnica dentara, e o meserie banoasa si daca chiar iti doresti asta o sa inveti cum trebuie si cu timpul iti vei crea un nume. eu zic ca nu se merita cu farmacia, prea multi ani, poti sa faci si post-liceala pentru asta ca tot acolo ajungi

| Camelia27 a răspuns:

Salut! Tie ce iti place sa faci?

| mada001 explică (pentru me1oo):

Pai asta a fost si ideea mea initiala, tehnica dentara, dar mi-a zis cineva ca e plina tara si ca la un moment dat or sa fie inlocuiti de tehnologie, dar totusi ma gandesc ca e doar 3 ani si nu cred eu ca nu gasesc de lucru...si pana la urma pot pleca in straintate, nu stiu sincer care este salariul in strainatate a unui tehnician..Multumesc mult de sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde si ce iti place, tehnica dentara si farmacie e de viitor, ok, nu zic ca nu ar fi si dreptul, dar la drept inveti mult si degeaba, gasesti greu de lucru intr-adevar, in schimb la tehnica dentara si farmacie inveti mult si cu un scop care pana la urma va fi atins, vei gasi usor de lucru, mai ales ca e mult mai bine platita in strainatate si poate ai norocul sa prinzi un post pe afara

| AlinDC a răspuns:

Farmacie (SensiBlu)

| mada001 explică (pentru FoarteTareFrate):

Am inteles, multumesc de sfat. Si daca ar fi sa alegi intre farmacie si tehnica?big grin

| mada001 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sfaturi. Am sa te intreb si pe tine, ce ai alege intre farmacie si tehnica.big grin

| mada001 explică (pentru Camelia27):

Buna! Deocamdata nu stiu cum se lucreaza la tehnica, stiu ca vreau sa lucrez intr-un mediu cat de cat curat.

| mada001 explică (pentru AlinDC):

Cunosti pe cineva care lucreaza in domeniu?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mada001):

Acum nu prea stiu ce sa zic, as avea 2 criterii care m-ar pune pe genduri : ceea ce imi place si salariul, nu stiu cred ca farmacia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La drept, meh, mai toti care termina profil uman merg acolo si sunt deja prea multi.Si dupa cum a mai zis cineva(si tu), daca nu ai relatii/nu te faci remarcat, ramai in stand-by.
La farmacie e prea multa chimie, prea, prea anost, parerea mea.
Eu personal am de gand sa incerc la tehnica dentara.Ma atrage arta, ma atrage bio-chimia, plus ca n-as avea destula motivatie pentru 6 ani la medicina generala si restul 10 care ii urmeaza...deci e perfect pentru mine si comoditatea mea.Iar pe langa un castig financiar bunicel, castigi si mai mult timp pentru tine.E mai mult decat ok.