| kami10000 a întrebat:

Hei! Este primul meu an în învățământ și am înțeles că ar trebui să primesc o primă de instalare. Dacă nu o vii primi, unde aș putea să fac o sesizare? Bănuiesc că este dreptul meu până la urmă.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ITM, acolo se fac plîngerile si vin ei in control la firma la care lucrezi si le trage o amendă șefilor daca constata nereguli

| carevaescu a răspuns:

Încearcă mai sa rezolvi diplomatic, vorbind cu sefii tai si cu cei de la resurse umane/contabilitate

Daca nu se rezolvă in timp rezonabil, dupa ce le-ai dat o șansă sa rezolve ei - poti depune plângere.

Dar atenție, doar daca e mentionata in contractul tau ai avea o baza legala pentru orice solicitare sau sesizare. Nu strica sa verifici.

| kami10000 explică (pentru carevaescu):

M-ai înteles greșit! Directoarea și contabila nu au nicio vină. Mi s-a spus că pur și simplu le tot trimite cu dosarul de colo, colo. Primăria la inspectorat, inspectoratul la primărie. Adică vina nu este a lor și de aceea eram curioasa ce pot face în cazul acesta. Dacă exista ceva care sa ii determine sa îmi dea dreptul.

| carevaescu a răspuns (pentru kami10000):

No, scuze tu, nu ne-ai dat toate detaliile. Asa ca la modul general ceea ce am zis este valabil. Inca este, pentru ca nu vrei sa intrii imediat intr-o batalie legala nici cu primaria, nici cu inspectoratul.

Ca tu esti convinsa ca seful tau sau administratia nu au nicio vina asta nu înseamnă ca nu trebuie sa apelezi la ei.

Atunci când faci o sesizare tu nu o faci impotriva persoanelor, ci a instituției.

Singura chestie care poate determina pe cineva să ți plătească o primă de instalare este contractul unde scrie clar că ai acest drept, suma primei, și data limita pentru plata.

Daca nu este scris ca ai acest drept, forget about it.

Daca nu e scrisă suma, s-ar putea sa nu se merite agitația.

Dacă nu e scris în cât timp ar trebui să-ți vireze prima, atunci înarmează te cu rabdare, pentru ca probabil va mai dura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cred ca poti sa intrebi la secretariat si fac ei o sesizare de acolo.