| Vanessika a întrebat:

Hei! Îmi puteți spune, vă rog, care e diferența dintre un medic civil și un medic militar?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Medicul militar e tot un medic, respectă toate ordinele ministrului sănătății, dar și pe cele ale ministrului apărării. Ca orice membru al armatei, este la dispoziția statului 24 de ore pe zi 7 zile din 7, cu excepția concediului, care trebuie aprobat și din care pot fi chemați la datorie oricând. Sunt în general cel mai strict pregătiți, astfel, sunt și cei mai buni. În caz de război trebuie să meargă în spitale de campanie fără discuție. Se ocupăîn principal de mebrii armatei și secundar de populația obișnuită.
Recent, în cazul spitalelor a căror manageri au fost înlocuiți cu doctori militari li s-a dovedit eficiența, nu doar ca profesioniști medicali dar și ca buni organizatori.
Desigur, în caz de război orice doctor poate fi chemat în campanie. Ca fapt divers, e bine de știut că șansele de a muri și suferi în război sunt mult mai mari pentru populația civilă, decât pentru armată. Ei au asigurate resursele să trăiască și armele cu care să se apere.

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Medicul militar este cadru militar, cu alte cuvinte raspunde la ordine si alte d'astea, chiar daca nu a facut pregatire militara deloc (si nici nu sunt foarte sigur ca se face la medici, sau se face cinestiece)

este specializat in primul rand pentru urgente si rani cauzate de razboi (gauri de gloante, amputari, explozii)

iar, in general, intr-o tara cu armata de profesionisti, este destul de bine platit, dar mai ales e testat la greu inainte de a fi lasat sa fie medic, nu ca aia civili care uneori au o pregatire de rahat, pentru ca daca ar fi buni si-ar pune palma in kur si ar pleca din rrrominica undeva, unde ar fi platiti de cel putin 10 ori mai mult

| Vanessika explică (pentru JicaContra):

Mulțumesc!