| Rb6 a întrebat:

Hei,TPU! As vrea sa intru la un liceu cu profil filologie.Eu am facut franceza in generala,dar urasc franceza.Pot sa fac alta limba in loc de franceza, dar sa o iau de la 0? Ex:germana

Răspuns Câştigător
| Hexiled a răspuns:

Nu, alegeai limba pe care o studiai intens adica aveai mai multe ore, caci, tu la acel profil oricum le vei studia pe toate. Eu sunt la filologie engleza clasa a 12-a, am 4 ore de engleza si alte 2 optionale tot pe engleza, deci 6 ore de engleza, dar mai fac si 3 ore de franceza si 2 de italiana. Acolo vei alege doar ce vei studia mai mult.

4 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Pai alegi alt profil de filologie. La mine cand am intrat eu la liceu aveam franceza, engleza si italiana. Si cand te duceai cu dosarul ziceai unde vrei, si iti spunea daca ai nevoie sa dai diferente

| Rb6 explică (pentru Hexiled):

Si trebuia sa alegi doua limbi?

| Rb6 explică (pentru Hexiled):

Multumesc mult! Mi-ai fost de mare ajutor!

| Adry05 a răspuns:

Poti s-o alegi dar nu s-o iei de la 0. Dar ar fi varianta sa faci pe vara cateva ore de germana cu un profesor sa-ti formeze o baza sa-ti fie mai usor acolo. ORicum de multe ori orice limba a 2-a e la un nivel mai scazut.