| dina98 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa devin psiholog?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Daca asta e meserie pe care ti-ai ales-o, atunci va trebui sa te pregatesti pentru facultatea de psihologie.Pana va veni momentul sa dai admiterea(sau sa depui dosarul,nu stiu cum se procedeaza)trebuie sa-ti dezvolti si calitatile esentiale pentru un psiholog bun:capacitatea de a intelege oamenii,de a nu-i judeca,omenia,dorinta de a ajuta,politetea,flexibilitatea in gandire,capacitatea de a comunica liber si de a te face inteleasa tuturor,rabdarea, sa ai o pasiune pentru tot ce tine de psihicul uman, o capacitate de invatare destul de mare(chiar te apreciez daca poti invata toata psihologia-eu cand am facut psiho in a10-a de abia puteam invata toate aberatiile alea fara logica),sa-ti dai seama cum este un om doar dupa privire sau vorbe.

Daca ti-ai ales drumul asta, mergi doar pe el si nu pe o suta de carari(adica sa te gandesti la alte meserii in paralel), daca vrei sa faci performanta in domeniu.Pana la facultate poti citi chestii pregatitoare pentru psiho.
Mult succes!

10 răspunsuri:
| raducmustiuc a răspuns:

Trebuie sa intelegi cum gandesc oamenii; cred thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa urmezi o facultate de psihologie, bineinteles.

| Shine_1620 a răspuns:

Liceu la profil stiinte sociale + faculta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de psihologie. Succes si numai bine!

| chibiusa a răspuns:

Facultatea de psihologie

| AnoNyMo a răspuns:

Trebuie sa mergi la cursuri...(din cate stiu) si alte lucruri etc etc e complicat...

| Gummmy a răspuns:

Trebuie sa urmezi un liceu care are Stiitne Sociale ( dar nu e obligatoriu daca ai facut alt profil nu are nimic ), mai importanta este facultatea...trebuie sa faci facultatea de psihologie.

Fara suparare, si eu am vrut sa merg la stiinte sociale si sa devin psiholog (am rabdare cu oricine, ascult, imi place sa dau sfaturi bune, multi oameni vin si imi spun ofurile lor etc.) dar am ales stiintele naturii ca profil, nu neaparat ca sunt innebunita cu logica sau ceva in genul dar, daca stam si ne gandim (logic) intr-o buna zi vom avea o familie si va trebui sa le punem ceva pe masa copiilor si...din cate am inteles nu se prea castiga din aceasta meserie. Sper sa nu te superi...e un sfat prietenesc (facultatea o poti face daca vrei dar axeaza-te pe o meserie care iti aduce si un profit bun)

Iti doresc mult noroc in viata!:*

| DyannaM3 a răspuns:

Trebuie sa urmezi profil stiinte sociale, facultate(dai la doctorat si o sa ai de ales, medic veterninar, stomatolog, ginecolog etc... si alegi psihologie). Sa sti ca meseria de psiholog e foarte grea. Trebuie sa crezi in toate posibilitatile pe care pacientul tau ti le ofera, sa le incerci pe toate sa ii analizezi trecutul si sa vezi de unde provine problema. Psihologia e o ''stiinta exacta'' nu poti presupune ca un om e nebun. Trebuie sa stii exact!

| FericituIndragostit a răspuns:

Si eu vreau sa fac faculta de phsio.Dar pe mine ma arde mai mult sa cunosc omu, sal pot citi, sal inteleg cu adevarat. (sal manipulez tongue )

| belle2009 a răspuns (pentru FericituIndragostit):

Buna,
In primul rand tu ar trebui sa faci mai multe exercitii de gramatica a limbii romane, deoarece modul tau de a te exprima lasa de dorit.
" Si eu vreau sa urmez Facultatea de Psihologie. Dar pe mine ma intereseaza mai mult sa reusesc sa cunosc omul, sa-l pot citi, sa-l inteleg cu adevarat. ( sa-l manipulez)"
Abia acum este corect scris din punct de vedere gramatical.
ATENTIE MARE LA MODUL DE EXPRIMARE!
Pa, pa happy