| andreea567890123 a întrebat:

Dacă ați fi in locul meu, ce ati alege?
Tehnica dentara sau Finante Banci?
Tehnica dentara sau Asistenta medicală?
Asistenta medicală sau Management?
Marketing sau Tehnica dentara?

Argumentați un pic, va rog

Va rog, fără mistouri sau de astea.

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Depinde ce scop ai. Gândește-te că asta ar fi meseria pe care probabil o vei urma după ce termini facultatea. Alege ce îți place că dacă alegi ceva greșit și nu o sa îți placă ce alegi sa studiezi o să îți fie foarte greu să termini acea chestie, îți spun din proprie experiență. M-am dus la o facultate și nu mi-a plăcut ce studiam acolo...nu mă regăseam, iar după primul semestru am renunțat să mai merg și uite așa am pierdut un an, dar asta a fost, din greșeli învață fiecare persoană, deci alege bine. Dacă te descurci bine la matematică, economie du-te la marketing sau finanțe bănci, daca îți place anatomia și ești în regulă cu privitul sângelui și situații medicale limită du-te la școala de asistenți, iar despre tehnică dentară ce sa îți zic, pare o facultate plictisitoare și costisitoare.

7 răspunsuri:
| andreea567890123 explică (pentru RobertMoon):

De ce plictisitoare si costisitoare?

| Violleta2022 a răspuns:

As alege ceea ce mi-ar place sa fac pentru urmatorii 50 de ani, fara sa ma gandesc la ce ar prefera altii, ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci.
Nu se cere sfat altora, pentru un lucru atat de important, ca vei fii influentata si vei regreta, daca nu vei face peste ani, ceea ce ti-ar fi placut tie cu adevarat sa faci.
Stiu asta din propria-mi experienta si crede-ma, am regretat ca am facut o facultate inutila, pentru ca asa au vrut ai mei parinti, pierzand cativa ani din viata. M-am reprofilat ulterior si mi-a fost mult mai bine, fiindca profesez ceea ce-mi place, de treizeci de ani si nu m-am plictisit inca.

| andreea567890123 explică (pentru Violleta2022):

Care era facultatea pe care ai facut o si nu ti a plăcut?
Si care e facultatea pe care te ai reprofilat ulterior?

| RobertMoon a răspuns (pentru andreea567890123):

Daca nu te menții la buget taxele sunt foarte mari, iar când am spus plictisitoare m-am referit la faptul că nu este o diversitate foarte mare a cursurilor față de celelalte facultăți menționate de tine.

| RobertMoon a răspuns:

Am uitat sa îți spun. Uita-te pe site-ul optiuni. ro, acolo ai facultățile prezentate foarte frumos in funcție de ce domeniu te interesează etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea567890123):

Ti-am trimis mesaj privat

| Denis8vali a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna! Daca esti la TD, putem vorbi?