| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, în câte zile poți afla dacă ai fost sau nu respins de către magazinul Dedeman?

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Man nu exista date fixa in procesul de recrutare. Te poate suna a doua zi, dupa 3, dupa o saptamana. Sau deloc.

| SunsetTrance a răspuns:

Maxim 2 saptamani, cam atat dureaza sa primesti raspuns de la o corporatie

| SingleForOne a răspuns:

De obicei nu se primește niciun răspuns înapoi, dar în general ar fi o săptămână. Până când accepta ei, poti fi angajat altundeva dacă ai alte opțiuni.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
ti-au zis ca au dreptul sa-si selecteze clientela si te-au lasat sa astepti la intrare?
cate zile ai pana acum?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți afla atunci când îți răspunde. Dacă nu îți răspunde deloc, ai aflat că nu.

| Lioana a răspuns:

In procesul de angajare in mediul privat nu exista termene. Cei "respinsi" nu sunt anuntati deloc. Doar cei admisi sunt contactati.
Nu astepta raspunsuri de la firme. Ei suna doar daca vor sa te angajeze sau daca vor sa te cheme la interviu. Ceilalti sunt ignorati, nu "respinsi". Pot fi contactati daca cumva cei alesi nu au fost angajati.

| Violleta2022 a răspuns:

Vei primi un email de confirmare (admis sau respins), in cateva zile sau saptamani, depinde cat ti-au zis ei sa astepti.

| Roger645 a răspuns:

Daca trimiti cerere scrisa cu dovada primirii, ar trebui sa primesti raspuns scris in 30 zile. Daca in a 30-a zi nu primesti raspuns, revii si faci sesizare lipsa raspuns.
Am observat pe piata ca sunt multi care dau la "misto" anunturi de angajare, cand in fapt nu angajeaza nimic. Cei care chiar au nevoie de lucratori, de regula raspuns pe loc sau foarte repede.
Eu am angajat oameni, cu scurta proba de lucru cu raspuns pe loc. Iar cand m-am jucat de-a angajatul, am fost angajat pe loc.

| Roger645 a răspuns (pentru Lioana):

Cand vii cu o recomandare de la un alt angajat, se sare peste interviuri si raspunsuri. Esti angajat din start. Mergi 1 saptamana de proba neplatita sa vezi daca te descurci, te integrezi, iti convine, si daca te hotaresti ii spui si ii dai actele si iti face carte de munca, dupa vreo luna. Cam asa se intampla, ca multi angajati vin 1, 2, 3 zile, se ofilesc de la munca si sculat la 6, si apoi nu mai vin. D-asta nu iti face carte de munca din 1-zi, in caz ca ai aceasta grija existentiala.

| Lioana a răspuns (pentru Roger645):

Nu am aceasta grijă existențială si nu am nevoie de motivele pentru care nu li se face contract de munca angajatilor de la inceput de catre unii angajatori. Eu nu ma refeream la asta. Eu ma refeream mai mult la situatia in care cei aleși nu mai semneaza contractul de munca pentru ca s-au razgandit din diverse motive ("nu-si confirma locul", cum se spune la admiterea in facultate), asta fiind o sansa pentru cei care nu au fost alesi din prima.

| Roger645 a răspuns (pentru Lioana):

Nu privesti cum trebuie. Nu tu ai o sansa sa te angajezi. Firma si actionarii sai au o sansa sa te angajeze, ca sa se imbogateasca din munca ta. Fara angajati o firma e in fundul gol. Si crede-ma ca nu e usor de gasiti angajati ( unii fura, altii beau, altii vin 3 zile si a 4-a pauza, altii de Ferentari cu limbaj suburban) etc. Ca sa ai valoare trebuie sa ai minim 1 an vechime intr-un domeniu, chiar daca ai facultate. Adica cu 1 an vechime + bac, bati unul cu facultate si fara vechime, la sarcini cu medie calificare. Eu am condus angajati studenti UPB/ ingineri, desi nu am facultate. E alta lume fata de taranusii din Ilfov. De regula mai "combinau" un salariu dupa program cu clientul, insa erau si inventivi. Primele luni abia te prinzi cum merge treaba. Ai mai lucrat?