| RogerTaylorLover a întrebat:

Hei TPU, m-am gândit după ce termin clasă a 8-a și examenul, să fac liceul în Anglia. Ce părere aveți? M-aș descurca singură într-o țară străină? Sunt bună la engleză, deci nu asta e problema și mă obișnuiesc repede cu locurile noi după 3-5 zile. Simt că mama după ce ar auzi, ar înnebuni, însă vreau să am un viitor bun și chiar vreau să fac liceul și facultatea în Anglia. Mulțumesc și o seară bună.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai sunt bogati?
Pentru ca, liceul si facultatea in Anglia sunt foarte scumpe.
Este vorba de 20.000 -30.000 euro pe an, pe care parintii tai trebuie sa-i achite. Isi permit?

| Osneros a răspuns:

Poti face facultatea in afara Romaniei si daca faci liceul in Romania.

By the way, engleza de la scoala e COMPLET diferita de engleza "reala", vorbita de englezi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Osneros):

Not really, la scoala, teoretic (aka daca isi face profesorul treaba), se invata fix engleza britanica, nu cea americana.

| Osneros a răspuns (pentru AnastasiaK):

Well, inca n-am intalnit un asemenea profesor, nici macar in povestile cunoscutilor.

| RogerTaylorLover explică (pentru Osneros):

Nu e vorba de facultate neapărat! Vreau să fac liceul neapărat în Anglia și despre asta am întrebat, nu neapărat de facultate am pus întrebarea

| AnastasiaK a răspuns (pentru Osneros):

Raportat la toti profesorii de engleza din tara, tu cati cunosti mai exact? 0.01%? Si aplicam principiul "eu nu cunosc niciun irlandez, deci nu exista irlandezi".

Manualele de engleza din scoli sunt british, expresiile invatate sunt automat ale lor. Poate nu-si bate nimeni capul sa invete accentul si intr-adevar profesorii accepta daca elevii folosesc expresii americane (ar fi absurd altfel, nu?), dar engleza din scoli e cea britanica.

Also, ca sa folosesc tipul tau de argumentare: Eu nu am avut niciodata probleme sa inteleg englezii si nu cunosc pe nimeni care sa fi plecat la studii in UK dupa liceu si sa aiba astfel de probleme.

| Osneros a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am cunoscut in jur de 10, plus "din auzite" pe altii. N-am idee cat reprezinta asta din numarul profesorilor.

N-am aplicat principiul "eu nu cunosc niciun irlandez, deci nu exista irlandezi". Am aplicat cunostintele mele despre profesori (nu doar de engleza) si common sense.

| RogerTaylorLover explică:

Vă rog spuneți-mi dacă m-aș descurca să-mi iau un job part-time la o cafenea/patiserie și să fac niște bănuți pentru chirie și nevoi, voi v-ați duce singuri la 15 ani în altă țară pentru liceu?