| PurpleAddict a întrebat:

Hei, TPU! Spuneti-mi si mie cu ce se ocupa un redactor TV, va rog happy!

Funditaa! big grin

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Raspunsul pe care l-ai primit anterior e evident gresit. Cel care raporteaza (in general prin intermediul unei relatari de tip stand-up -atentie, nu stand-up comedy, ci relatare in picioare-, este reporterul TV). Redactorul TV este cel care scrie stirile ce vor fi ulterior plasate pe promter si citite de catre crainicul tv/prezentator. Exista o echipa intreaga de productie care aduna stiri ce ulterior sunt sortate. Redactorul e cel care le da practic forma finala, structurandu-le comform rigorii jurnalistice. Televiziunile mari au in general redactori TV (vorbim aici de televiziuni nationale mai mult).

4 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Buna! happy
Un redactor TV este acel om care raporteaza televiziunii (Observatorului, un exemplu) ceva date legate de o crima, cum a avut loc crima etc. (un exemplu si cu crima laughing ).El trebuie sa invete acele datebig grin! Deci, intr-un cuvant, redactorul raporteaza stirilor despre locul faptei etc.

| PurpleAddict explică (pentru YONTU):

Mulțumesc! happy

| YONTU a răspuns (pentru PurpleAddict):

Funda?

| TheAce a răspuns (pentru YONTU):

Nu mai raspunde la intrebari a caror raspunsuri nu le cunosti. Risti sa dezinformezi. Nu ti-o spun cu rautate. Mai multa grija pe viitor!