| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei tuturor. Vreau sa fiu profesoara de romana si vreau sa merg la facultatea Babes-Bolyai din Cluj.Pe ce ramura trebuie sa merg? Psihologie si romana? Ca nu as vrea sa dau examene din engleza ca nu stiu asa bine.Multumesc.

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Profesoara mea de romana a terminat facultatea de litere, probabil la departamentul limba romana si lingvistica. De asemenea, poti opta sa faci si modulul pedagogic (daca il faci dupa terminarea facultatii, va costa) si, astfel, vei putea preda dupa terminarea facultatii.
Desigur, va trebui sa faci si masterat... nu le merge acum site-ul, dar au cu siguranta ceva si pe partea didactica.

In concluzie, du-te la Facultatea de Litere, domeniul Limba Romana si Lingvistica si opteaza si pentru modulul pedagogic.

| Ghiya444 a răspuns:

Dar de ce vrei profesoara de romana? Sunt atatea meserii frumoase...

| AndreeaCristina1992 explică (pentru Ghiya444):

Pentru ca asta ma pasioneaza laughing

| Cannibal a răspuns:

Facultatea de litere, poti alege o combinatie de Limba romana si o limba straina sau Limba romana si istorie.