| anonim_4396 a întrebat:

Hei ziceti mi si mie la ce facultate trebuie sa dau pentru seismologie si ce medie trebuie sa am, adica cam tot..si este bine platita aceasta meserie? Mai vreau si la astronomie sa mi ziceti tot, adica facultatea, unde as putea lucra etc. Credeti ca merita aceste 2 meserii? Care vi se pare mai buna? Si daca sunt la filologie credeti ca am sanse la ele?
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Treaba cu seismologia cred că intră ca domeniu la Geografie iar astronomia intră în general la facultățile de fizică.

Din câte știu eu treaba cu geografia te califică în mare parte pentru posturi în domeniul turismului (celelalte meserii frumoase care sunt în domeniu sunt puține ca număr și e greu să prinzi post).

În ceea ce privește astronomia, posturile de la observatoare sunt foarte limitate și dacă nu mă lasă memoria destul de prost plătite și în general se află sub tutelele universităților sau sunt în parteneriat cu acestea deci nu știu cât personal nonacademic au.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ca exemple, observatorul astronomic Timișoara are trecuți pe site 2 angajați. Institutul național pentru fizica pământului are listați 3 oameni în conducere și să mai pui încă 10 angajați. De notat e că pozițiile sunt în general pe cercetare și cam toți angajații au titlul științific de doctor sau cercetător științific cu grad superior.
Conclizie: e de învățat mult pentru pozițiile astea.și locurile sunt puține.

| Anonymous552 a răspuns:

Dar merita? Eu mai am o optiune, aceea de criminalist-Academia de Politie Bucuresti. Care crezi ca i mai buna?

| Anonymous552 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dar merita? Eu mai am o optiune, aceea de criminalist-Academia de Politie Bucuresti.Care crezi ca i mai buna?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anonymous552):

Evident că e mai bună varianta cu Academia de Poliție, dar ai văzut care e procentul de oameni respinși acolo?

| Anonymous552 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu. Dar eu trec a 10a si deja incep sa fac sport si am vazut ca la scris probele sunt foarte usoare.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anonymous552):

Nu știu ce înțelegi tu prin ușoare pentru că la Academia de Poliție din București sunt poate cele mai dificile examene de admitere din țară. Dar dacă le consideri ușoare nu pot decât să îți urez succes și putere de muncă.