| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Am și eu o curiozitate! Locurile de muncă afișate la Ajofm le poți ocupa doar pe pile? Acum un an am terminat masterul în asistență socială și am aflat că se dau subiectele pentru examen și locurile de muncă în domeniu se publicate pentru o persoană anume. Vreau să aflu părerea voastră. Vreau să știu dacă situația este similară.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să te-nregistrezi ca șomer la ei, ca să beneficiezi de acele cursuri. Dacă și la cursuri de calificare se intră ci pile... urât din partea lor.

8 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

La stat locurile de muncă sunt limitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am trecut de acea etapă. M.am înregistrat ca și șomera imediat după ce am luat disertația. Am început să iau indemnizație de somaj din octombrie 2022. De acest ajutor am beneficiat inclusiv luna martie 2023. Nu știu cum este cu aceste cursuri. Eu vreau să mă angajez în domeniul pe care l.am absolvit. Cursurile de calificare le fac de obicei cei care au terminat doar liceul (spre exemplu eu am terminat filologie). Dacă nu voiam să fac o facultate nu eram calificată. Mai este altceva: reconversia profesională. Atunci când văd că nu.mi găsesc loc de muncă în domeniul pe care l am terminat mă calific într-o altă meserie. Asta este altceva. Eu am întrebat altceva: Posturile afișate la Ajofm sunt ocupate pe pile? Aștept răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Nu zău! Uite ce am găsit pe net: https://m.digi24.ro/......anu-680140

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca sunt ocupate pe pile.
Daca exista locuri de munca in profesia ta depune CV si te prtezinti la interviu.
Posibil ca pentru unele locuri de munca din domeniile bugetare, sa trebuiasca sa sustii un concurs si la acestea se pot face unele aranjamente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Nu cred că meritam funda, dar mersi!

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, chiar nu am știut că e așa la stat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Cum este la stat?

| mi25 a răspuns:

Intrebarea ta nu are sens. Angajarile nu le face "Ajofm"ul, ci firma (privata sau de stat) sau institutia unde este liber acel post.
La stat toate posturile se ocupa prin concurs, daca sunt mai multi candidati sau un examen de competenta daca este un singur candidat.
In domeniul privat postul este ocupat in functie de regulile stabilite de firma. Patronul poate sa angajeze pe cine vrea el, fara sa poata fi tras la raspundere.
Actiunea pilelor - la stat - intervine la acel concurs.
Un exemplu concret. Pentru doua posturi cu studii superioare, fara vechime, erau 8 candidati. Din motive necunoscute, unul dintre candidati a intarziat. Concursul s-a amanat cu 30 de minute, dar nu a fost de ajuns sa soseasca cel care a intarziat (si care era pila conducatorului institutiei). Concursul s-a desfasurat fara el. Cunostinta mea s-a clasat pe locul 2. A aflat ulterior ca si cel ce se clasase pe locul unu era cu pile si cunostea subiectele. Daca nu intarzia pila prima, cunostinta mea, fara pile, nu ocupa postul.