| MarthaGhost7894 a întrebat:

Hello! Ce meserie pot profesa după Facultatea de Farmacie? In afara de farmacist, ce altceva pot deveni?
Pot lucra într-o fabrică sa prepar medicamente? Sau pot lucra in poliție sa analizez monstrele prelevate de la locul crimei?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Werrich a răspuns:

1.Farmacist în cadrul Farmaciei publice (circuit deschis): trebuie să prepare, să controleze, să depoziteze şi să elibereze medicamente, însă cel mai important este să consilieze pacientul şi să-i ofere toate informaţiile necesare acestuia.

2. Farmacist în depozit farmaceutic: se ocupă cu primirea, păstrarea, eliberarea de produse farmaceutice şi parafarmaceutice, ţinând constant evidenţa stocurilor de marfă şi a termenelor de expirare a produselor din cadrul depozitului farmaceutic.
3. Farmacist în cadrul Farmaciei de spital (circuit închis): asigură necesarul de medicamente în baza referatelor emise de secții, supraveghează şi coordonează eliberarea medicamentelor, menţinând o relaţie strânsă cu personalul medical al unităţii sanitare pentru stabilirea și urmărirea terapiei pacientului.

4. Farmacist în cadrul unor laboratoare de: analiză şi control al medicamentului, toxicologie, biochimie, igienă a mediului şi alimentelor etc, efectuând teste şi analize fizico-chimice.

5. Cadru didactic în domeniul universitar la diferite catedre sau discipline (ex: lector universitar/şef de lucrări, conferenţiar universitar, profesor universitar)
6. Farmacist în industria farmaceutică sau cosmetică: supraveghează procesele farmaceutice, studiază, experimentează şi face propuneri privind îmbunătăţirea formulelor şi tehnologiilor industrial.
7. Reprezentant medical: promoveză şi prezintă produsele farmaceutice, menţine şi dezvoltă relaţii cu clienţii companiei, identifică noi clienţi, negociază şi încheie contracte, monitorizează concurenţa, susţine vânzări, îndeplinind obiectivele vânzărilor.

8. Farmacist in domeniul marketingului: studiază şi analizează piaţa, stabilind strategiile de marketing farmaceutic.

9. Farmacist în domeniul farmacovigilenței: monitorizează medicamentele noi și realizează statistici, creează baze de date pentru reacțiile adverse, interacțiunile semnalate, etc.
10. Cercetător în diferite domenii farmaceutice: datorită informațiilor pe care le aprofundăm în cadrul Facultății de Farmacie, avem acces la dezvoltarea acestui domeniu și a cerceta noi areale farmaceutice

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Se numesc mostre, dar alea sunt la Medicina Legala din ce știu.

| WhiteLife a răspuns:

Poti prepara medicamente intr-o farmacie cu activitate de receptura, nu doar in industriewinking

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Werrich):

Tinand cont ca noi nu avem industrie si nici cercetate a medicamentelor si ca multe spitale nu au farmacistul pe care ar trebui sa-l aiba, job-urile explicate in punctele 3, 4, 6, 7, 8, 9 si 10 sunt aproape inexistente in Romania.