| SashaSiAtat a întrebat:

Hello!
Imi puteti recomanda niste facultati?
Mai am un an de liceu si sunt indecisa. M-am gandit sa aleg dreptul, dar ca avocat esti cam muritor de foame si nu imi permit sa plec la Bucuresti pentru 2 ani ca sa devin procuror sau judecator. Apoi varianta a doua, la care m-am gandit a fost medicina, dar toti anii, adunati la un loc, sunt aproape 15... Mi se pare cam mult.
Asadar, va rog sa-mi sugerati catva faculti si sa-mi spune-ti daca se poate si ce meserie poti avea dupa facultate.

4 răspunsuri:
| baf a răspuns:

Sunt in aceeasi stuatie..eu termin mate-info si imi e greu sa ma decid. oricum poate vei descoperi ..asta sper si eu

| SashaSiAtat explică (pentru baf):

Sper sa descopar mai repede, sa ma pot pregati pentru admitere...

| baf a răspuns (pentru SashaSiAtat):

Si eu la felcrying(tu la ce profil esti?

| Okkultist a răspuns:

La mine in familie medicina si chimia domina, dar eu nu le am.
Am inclinatii spre medicina imi place dar nu cred ca voi avea un viitor in medicina.
Am adus aceasta discutire deoarece te sfatuiesc sa alegi tu facultatea care iti face pe plac.

Eu vreau arheologie-egiptologie de la 6 ani... dar asta nu cred ca e valabila pentru tine laughing
In fine sa incepem:
Poti alege medicina, primi ani si poti esi medic de familie, dupa daca doresti sa mergi pe o specializare ti-asi sugera ginecolog sau stomatolog deoarece iti vei scoate banii. Stomatologia e o combinatie intre arta, medicina, pictura samd si parerea mea asta ar fi ce-a mai frumoasa.
Psihologia, profesand pe aceasta ramura poti fi un psiholog bun si chiar sa te ocupi cu criminalii, studindu-le comportamentul.
Medicina legista.
Criminalist.
Profesor
Jurnalist
Avocat
Jurist
Deci facultatea de drept.
Nu prea stiu acum ce ai de gand.
Desi sunt multi ani la medicina eu ti-asi sugera asta.
Daca ai zis ca esti pasionat de medicina o poti alege fara probleme.
Si iti recomand cu caldura stomatologia sau ginecologia.
Poate pentru unii ar fi de ras, dar crede-ma scoti bani.
Poti si preot, poti fura acolo este tot o meserie banoasa dar in caz de razboi nu va avea nimeni nevoie de multi preotii.
Insa de medici mereu se va avea nevoie cat si de profesor, avocati samd.
Deci parerea mea: Medicina.
Sau daca ai si inclinatii poti alege ca mine istoria, respectiv arheologia. desi nu multi aleg ramura asta.
Apropo si arhitectura sau sculbtura!