| Seth98 a întrebat:

Hello, TPU!
De ceva timp mă gândesc să dau în jandarmerie doar că nu știu pașii necesari pentru a începe. Mă interesează care sunt procedurile, când se fac înscrierile, ce probe sunt, etc.
Apreciez orice răspuns!

Ps: Dacă m-ar interesa să fac o școală postliceala (analist programator), aveți idee dacă sunt recunoscute aceste școli și dacă îmi pot găsi ceva în acest domeniu?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FlowVODA a răspuns:

Salut! Daca vrei la subofiteri jandarmi, va trebui sa urmezi una dintre cele doua scoli ( Falticeni sau Dragasani). Primadata vei da' un test psihologic la tine in judet, apoi va trebui sa-ti faci dosarul (pe site-ul fiecarui IJJ este specificat ce trebuie sa contina acesta). Dupa ce te-ai inscris, va trebui sa astepti concursul de admitere in sine, acesta consta in 2 probe eliminatorii ( vizita medicala la Dragasani/Falticeni si proba sportiva). Daca ai trecut de aceste doua probe eliminatorii, apoi va urma proba scrisa, aceasta consta intr-un test format din 90 de intrebari ( 60 romana/30 engleza).In functie de locurile scoase la concurs si punctajul tau vei afla daca ai reusit sau nu.In sesiunea din ianuarie au fost 190 de locuri la scoala de la Dragasani, pe aceste locuri s-au inscris 1200 de ''doritori''. Intr-un final au fost la scris cam 700 pe 190 locuri, ultima medie fiind 68 ( nu se acorda punct din oficiu).In mod normal ar fi trebuit sa fie sesiune in vara aceasta, dar avand in vedere situatia... putin probabil.

1 răspuns:
| Seth98 explică (pentru FlowVODA):

Mulțumesc frumos!