| pitorac a întrebat:

Hey,am nevoie de niste parerei... avand ca tema principala obtinerea unui loc de munca in ziua de azi ..referitor la mita,pile(spaga), calea nedreapta. FUNDA

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut, Pitorac

Ma confrunt cu probleme de acest gen chiar acum.
In ziua de astazi ai doa variante de succes:
- fie esti foarte bun in ceea ce fac, caz in care intr-un final un angajator strain te va lua sigur. Ca de, romanii nu prea sunt interesati.
- fie te ai bine cu cineva, dai un banut, si toti ne simtem bine ca ce realizati si productivi estem.
E o simpla parere.

Cu stima,
Neo

4 răspunsuri:
| victor987 a răspuns:

Azi,ieri,maine lucrurile astea exista si vor exista...problema e alta e vorba de nivelul de trai de educatia oamenilor de acolo pleaca buba...

| OanaMada a răspuns:

Tinand cont de faptul ca traim in Romania lucrurile acestea sunt foarte des intalnite si prin spaga mita pile etc... uni isi castica chiar foarte bine existenta, avand in vedere ca in unele situatii este necesar sa alegi calea nedreapta.

| pitorac explică (pentru MrAnderson):

Multumesc! happy

| PurceluAtomic a răspuns:

Dreapta sau nedreapta, asta este calea daca vrei sa ai o slujba de bugetar bine platita. Ai nevoie de relatii si sa te angajeze vanzator de bilete la RATB, daramite pentru un tel mai inalt.
In schimb, particularii angajeaza de obicei in functie de competenta sau aspectu fzic (depinde ce are de gand sefu sa faca cu tine)